Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie

Andrzej Duda w Radiu Olsztyn. Fot. Aleksandra Żyła

Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie – oficjalnie potwierdziła Państwowa Komisja Wyborcza.

Kandydat PiS otrzymał 51,55 procent głosów, Bronisław Komorowski – 48,45 procent. Frekwencja wyniosła 55,34 proc.

Uroczystość wręczenia obwieszczenia o wynikach wyborów Andrzejowi Dudzie odbędzie się 29 maja. Jak wcześniej zapowiadano, ma się ona odbyć w Pałacu w Wilanowie.

Andrzej Duda urząd prezydenta obejmie 6 sierpnia po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Do tego momentu będzie prezydentem-elektem.

Prezydent elekt Andrzej Duda dziękował Polakom za udział w wyborach.

00:00 / 00:00

W II turze wyborów zmierzą się Andrzej Duda i Bronisław Komorowski. Fot. Radio Olsztyn

Bronisław Komorowski. Fot. archwium RO

Bronisław Komorowski przyznał, że przegrał wybory i pogratulował Andrzejowi Dudzie zwycięstwa. Prezydent zaraz po ogłoszeniu sondażowych wyników wystąpił na swoim wieczorze wyborczym. Podkreślił, że uznaje wolę wyborców i podziękował za wsparcie. Jednocześnie ocenił, że głosy oddane na niego to ważny sygnał.

00:00 / 00:00

Ustępujący prezydent zwrócił się też do zwycięzcy wyborów.

00:00 / 00:00

Andrzej Duda w Studiu Elbląg. Fot. A. Żyła

Andrzej Duda jest politykiem Prawa i Sprawiedliwości, prawnikiem, europosłem obecnej kadencji, ma 42 lata. Żonaty z Agatą Kornhauser-Dudą, nauczycielką. Ma córkę Kingę, studentkę prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Karierę polityczną Andrzej Duda rozpoczął jako działacz Unii Wolności. Po wyborach w 2005 roku rozpoczął współpracę z Klubem Parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości. Jako doradca ugrupowania uczestniczył w pracach komisji parlamentarnych, zarówno Sejmu, jak i Senatu.

W latach 2006-2007 był wiceministrem sprawiedliwości, a następnie członkiem Trybunału Stanu. Od 2008 do 2010 roku – podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Później – poseł na Sejm oraz krótko, bo od listopada 2013 do stycznia 2014 roku, rzecznik prasowy PiS.

Jego kampanii wyborczej towarzyszyło hasło „Przyszłość ma na imię Polska”, a program opierał się na czterech hasłach: rodzina, praca, bezpieczeństwo i dialog. Andrzej Duda uważa, że podstawowym celem polskiej polityki zagranicznej powinno być wzmacnianie pozycji i bezpieczeństwa Polski. W tym celu należy wynegocjować nowe gwarancje w ramach NATO. Jego zdaniem, trzeba zrobić wszystko, żeby w naszym kraju stacjonowały jednostki sojuszu, najlepiej bazy polsko-amerykańskie.

Karta do głosowania – głos oddany na Andrzeja Dudę. Fot. Łukasz Węglewski

Postuluje odbudowę polskiego przemysłu, reformę wymiaru sprawiedliwości, wsparcie młodych, rodzin i przedsiębiorczości, a także cofnięcie reformy podnoszącej wiek emerytalny i zmiany w szkolnictwie. Według niego, potrzebna jest polityka kulturalna, która wspierałaby budowanie postaw patriotycznych, stąd widzi konieczność budowy nowych muzeów, między innymi Historii Polski, Żołnierzy Wyklętych.

Podczas kampanii wyborczej zapewniał, że jako prezydent będzie dążył do zmian w systemie podatkowym, podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Rolnikom obiecał projekt ustawy, ograniczającej możliwość sprzedaży ziemi obcokrajowcom. Zwolennicy Andrzeja Dudy chwalili kandydata PiS za dynamiczną kampanię. Krytycy natomiast twierdzili, że jest ona bezbarwna, prowadzona w cieniu lidera partii Jarosława Kaczyńskiego oraz posługująca się głównie negatywnymi odniesieniami w stosunku do głównego rywala Bronisława Komorowskiego.

————————————————————————————————————————————–

Frekwencja wyborcza – według sondażu Ipsos – wyniosła 56,1 procent. Ostatnia oficjalna frekwencja podana przez PKW do godziny 17 wynosiła 40,51 procent. W I turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 10 maja, Andrzej Duda uzyskał 34,76 procent głosów wyborców, natomiast Bronisław Komorowski 33,77 procent.

Liczenie głosów w II turze wyborów prezydenckich 2015. Fot. Łukasz Węglewski

(bsc/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Komorowski, prezydent, duda, wybory prezydenckie
Na Warmii i Mazurach Komorowski wyprzedził Dudę

Znamy oficjalne wyniki wyborów w województwie warmińsko-mazurskim. Frekwencja wyniosła 47,57 procent. Wyniki wyborów przedstawiła dyrektorka delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie Dorota Białowąs. Dorota Białowąs Największe...

Zamknij
RadioOlsztynTV