Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Alerty przed burzami i intensywnym deszczem dla siedmiu województw, w tym warmińsko-mazurskiego

Burza. Fot. pixabay

Do siedmiu wzrosła liczba województw, w których obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami lub intensywnymi opadami deszczu – podał w sobotę po południu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia obowiązują w niemal całej wschodniej części kraju.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami obowiązują we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, południowo-wschodniej części województwa mazowieckiego, a także na całym obszarze Podlasia i Lubelszczyzny. Alert przed intensywnymi opadami deszczu obowiązuje w południowej części województw śląskiego i małopolskiego, a w niemal całym województwie podkarpackim obowiązuje ostrzeżenie przed burzami z gradem.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, opady lokalnie mogą wynieść do 40 mm, a prędkość wiatru w porywach może wynieść do 80 km/h.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przewidują warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia (…) Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne

– ostrzega IMGW.

O tym, jak bezpiecznie przetrwać burze, informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać pod jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.

 

Redakcja B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w opady, burza, ulewa, burze, deszcz, ostrzeżenie
Deszczowo i burzowo na Mazurach. „Pogodowa sielanka wróci po weekendzie”

Na Mazurach do wieczora miejscami może spaść do 40 litrów wody na metr kwadratowy, a zachodni wiatr ma osiągać prędkość 65 km/h. Wodniacy muszą zwracać uwagę...

Zamknij
RadioOlsztynTV