Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Akcja Katolicka świętuje 25-lecie istnienia

Wojciech Ruciński, prezes Akcji Katolickiej, archiwum RO

Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej świętuje 25 lat istnienia. W kościele pod wezwaniem św. Józefa uroczyście obchodzono jubileusz Akcji znanej m.in. z organizowania Wenty Dobroczynnej.

Według Wojciecha Rucińskiego, prezesa Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej, głównym jej zadaniem jest tak zwana formacja, czyli osobiste dojrzewanie w wierze, we wspólnocie.

Żeby dobrze coś robić, żeby dobrze świadczyć o Ewangelii, to trzeba ją pozna‪ć – to nasze główne działanie, czyli spotkania formacyjne. Sercem Akcji Katolickiej jest parafia. To tu jest najwięcej spotkań

– przyznał Ruciński.

00:00 / 00:00

Akcja Katolicka jest również dowodem na to, że coraz większą rolę w działaniu Kościoła katolickiego odgrywają ludzie świeccy.

Szczególnie teraz, gdy podjęte są rozważania o synodalności w Kościele, czyli czymś, co sprowadza się do udziału świeckich w życiu Kościoła. Każdy ma odnaleźć swoje miejsce w Kościele. Kiedy patrzymy na Akcję Katolicką, to mamy do czynienia z jedną z najbardziej doświadczonych organizacji

– mówił arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński.

00:00 / 00:00

Podczas uroczystości przedstawiciele Akcji Katolickiej odebrali okolicznościowe nagrody. Poświęcony został także specjalny samochód, który dofinansowany został przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Auto trafi do Publicznego Specjalnego Katolickiego Ośrodka Edukacyjno-Wychowawczego w Kruzach w gminie Kolno.

Agata Milewska, dyrektorka ośrodka, podkreśliła, że to auto jest bardzo potrzebne.

Niektóre dzieci wozimy codziennie. Nowy bus służy przede wszystkim uczestnikom olimpiad specjalnych po to, żeby dotarli na zawody i treningi. Aktualnie nasi zawodnicy przygotowują się do Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w czerwcu w Berlinie.

00:00 / 00:00

 

25-lecie Akcji Katolickiej. Fot. M. Kwiatkowska

25-lecie Akcji Katolickiej. Fot. M. Kwiatkowska

25-lecie Akcji Katolickiej. Fot. M. Kwiatkowska

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: Ł. Sadlak/M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w jubileusz
Jubileusz Ptasiego Szpitala w Bukwałdzie. Fundacja prosi o wsparcie

Ptasi Szpital w Bukwałdzie koło Olsztyna obchodzi w tym roku swoje 18. urodziny. W tym czasie udało się tam pomóc ponad 8 tysiącom ptaków. Z okazji...

Zamknij
RadioOlsztynTV