Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej wyróżniona medalem Senatu. „Cieszymy się, że możemy pomagać”

Fot. A. Skrago

W Olsztynie odbyły się obchody jubileuszu 25-lecia Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej. To stowarzyszenie świeckich w Kościele katolickim.

W latach 90. zeszłego wieku Akcja Katolicka, która ma swoje początki w 20-leciu międzywojennym, została reaktywowana w Polsce za sprawą papieża Jana Pawła II. W Archidiecezji Warmińskiej powołał ją w listopadzie 1996 roku ówczesny metropolita arcybiskup Edmund Piszcz.

To dało między innymi możliwości prowadzenia akcji charytatywnych – mówił ksiądz Michał Tunkiewicz, wieloletni asystent kościelny Akcji Katolickiej.

Był to rok 1995, wybory do Sejmu. W tym czasie funkcjonuje już Wyborcza Akcja Katolicka, która zbierała głosy po parafiach. Kiedy powstała Akcja Katolicka najpierw musieliśmy wyjaśnić i uzasadniać, że to nie jest działanie polityczne w ramach Wyborczej Akcji Katolickiej, tylko odnawianie tego co było przed wojną.

00:00 / 00:00

Pierwszym prezesem Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej był Zenon Złakowski, emerytowany już dziennikarz, także Radia Olsztyn.

Dziś stowarzyszeniu, które zrzesza około 200 osób, przewodzi Wojciech Ruciński. Akcja zajmuje się przede wszystkim niesieniem pomocy potrzebującym. Wspiera także Caritas.

Prowadzimy Publiczny Specjalny Katolicki Ośrodek Edukacyjno-Wychowawczy w Kruzach. To szkoła, która zajmuje się nauczaniem osób z upośledzeniem intelektualnym. To wspaniałe dzieciaki i to jest nasza największa duma. Mamy także spektakularne osiągnięcia. Dwoje naszych uczniów było uczestnikami olimpiady specjalnej w Abu Dabi i zdobyli brązowy medal. Cieszymy się, że możemy pomagać osobom potrzebującym.

00:00 / 00:00

Akcję Katolicką Archidiecezji Warmińskiej wyróżniono medalem Senatu. Przez 25 lat stowarzyszenie prowadziło wiele działań pomocowych i organizowała wenty dobroczynne. Medal wręczyła senator PiS Bogusława Orzechowska.

Medal przyznawany jest w szczególnych sytuacjach na wniosek Senatu albo osobie, albo organizacji, która jest szczególnie ważna. Akcja Katolicka od 25 lat wspiera różnego rodzaju działania pomocowe. Została wyróżniona za działalność chrześcijańską i działalność na rzecz społeczeństwa.

00:00 / 00:00

Uroczystości 25-lecia Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej rozpoczęły się przed południem w bazylice konkatedralnej św. Jakuba mszą pod przewodnictwem arcybiskupa seniora Edmunda Piszcza. Po mszy odbyło się spotkanie członków i sympatyków Stowarzyszenia.

Fot. A. Skrago

Fot. W. Chromy

Autor: W. Chromy/A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc, stowarzyszenie, Akcja Katolicka
Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej przygotowuje się do obchodów jubileuszu istnienia

Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej obchodzi 25-lecie. Powołał ją w listopadzie 1996 roku ówczesny metropolita warmiński arcybiskup Edmund Piszcz za sprawą papieża Jana Pawła II. Ojciec Święty...

Zamknij
RadioOlsztynTV