Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Adrian Zandberg mówił w Olsztynie o płacach i biletach PKP

Konferencja Partii Razem w Olsztynie. Fot. FB Adrian Zandberg

Lewica stoi po stronie pracowników, którzy słusznie upominają się od władz samorządowych o godne płace i podwyżki – powiedział w Olsztynie współprzewodniczący Partii Razem Adrian Zandberg.

Adrian Zandberg dodał, że koszty kryzysu nie mogą być spychane na szeregowych urzędników, podczas gdy lokalne władze na sobie nie oszczędzają.
Podkreślał też, że rząd nie może patrzeć bezczynnie na ubożenie społeczeństwa.

Państwo ma obowiązek reagować zanim ludzie zanim ludzie wpadną w ubóstwo, zanim ludzie wpadną w życiowe kłopoty. Skazywanie ich za pracę za głodowe pensje do tego właśnie prowadzi. Państwo ma narzędzie, żeby to robić. To nie jest tylko i wyłącznie kwestia płacy minimalnej. Można wzmocnić pozycję pracowników w sporach zbiorowych.

00:00 / 00:00

Zdaniem warmińsko-mazurskiego posła Prawa i Sprawiedliwości – Jerzego Małeckiego, sytuacja pracowników nie jest zła.

Wcale nie uważam, że pracownicy są pokrzywdzeni. Uważam, że mają w tej chwili bardziej dominującą pozycję niż pracodawcy.

00:00 / 00:00

Ceny biletów PKP
Adrian Zandberg
odniósł się także do niedawnej podwyżki cen biletów PKP. Mówił, że rząd mógł je powstrzymać.

Mówiliśmy o tym w parlamencie. Należało to zrobić. Zamiast tego rząd pozwolił grupie PKP na to, żeby windowała swoje przychody kosztem portfeli zwykłych ludzi. To jest w sytuacji kryzysowej po prostu niedopuszczalne. Wzywamy po raz kolejny do tego, żeby z podwyżek cen biletów się wycofać.

00:00 / 00:00

Powodem wyższych cen biletów jest kilkukrotny wzrost cen energii. Rząd podjął w związku z tym działania – odpowiada poseł PiS Zbigniew Babalski.

W ubiegłym roku koszt energii wzrósł kilkukrotnie. Rząd polski na ten rok zaplanował dotacje dla PKP w wysokości 1,3 mld złotych, a także z rezerwy Pan premier przekaże kolejnych kilkaset milionów. Gdybyśmy tych pieniędzy nie dołożyli do PKP Intercity to niestety podwyżka tych cen biletów byłaby na poziomie 50-60 procent, a w tej chwili jest od 11 procent.

00:00 / 00:00

Na konferencji prasowej Lewica zadeklarowała gotowość szerokiej współpracy opozycyjnej przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Autor: K. Kantor
Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w polityka, Zbigniew Babalski, Partia Razem
Zbigniew Babalski: Prezydent RP został według mnie oszukany

O pracach nad Krajowym Planie Odbudowy, prawem oświatowym, powrotem Wojska Polskiego do Ostródy i wersji drogi ekspresowej S-5 mówił w Porannych Pytaniach Zbigniew Babalski - poseł Prawa...

Zamknij
RadioOlsztynTV