Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Abp. Józef Górzyński: Transmisje mszy świętej to nie tylko audycje o treści religijnej

Arcybiskup Józef Górzyński – metropolita warmiński. Fot. Archiwum Radia Olsztyn

Arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński w liście do wiernych napisał, że transmisje radiowe i telewizyjne mszy świętych „nie mogą być tylko audycjami religijnymi”. Podkreślił, że wymagają one skupienia i celebracji.

Metropolita warmiński Józef Górzyński napisał do wiernych list z okazji rozpoczynającego się w niedzielę Wielkiego Tygodnia.

„Nikt z nas, nawet najstarsi, nie przeżywał tego czasu tak jak teraz będziemy go przeżywać. Brak możliwości uczestniczenia bezpośrednio w pięknych liturgiach tego tygodnia wydaje się niemal przekreślać jego istnienie – tak, jakby go w ogóle nie było” – przyznał biskup warmiński.

Dodał, że z pomocą wiernym przychodzą nowoczesne technologie. „Pozostając w domu, możemy także głęboko przeżywać wszystkie celebrowane w liturgii treści” napisał abp. Górzyński i dodał, że aby w pełni przeżyć transmitowane przez radio lub telewizję nabożeństwo, należy się do tego odpowiednio przygotować.

Musimy nauczyć się owocnego uczestniczenia w liturgiach transmitowanych. Dla wielu z nas to nowe wyzwanie” – przyznał abp Górzyński i dodał, że „najpierw trzeba pomyśleć o odpowiednim duchowym przygotowaniu”. Dodał, że można wykonać duchowo akt żalu doskonałego, należy też odpowiednio przygotować mieszkanie (zapalenie świec).

Transmisje liturgicznych celebracji nie mogą być tylko telewizyjnymi, czy radiowymi audycjami o treści religijnej. Są to celebracje, w których chcę żywo uczestniczyć. Jak w świątyni, mam pozbawić się wszelkich innych bodźców, a skupić się jedynie na transmitowanej celebracji – stwierdził abp Górzyński.

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Msza święta, Józef Gorzyński
Radio Olsztyn zaprasza do wspólnej niedzielnej modlitwy

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przypomniało biskupom diecezjalnym o konieczności udzielenia kolejnej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy świętej w związku z ograniczeniami liczby wiernych mogących...

Zamknij
RadioOlsztynTV