Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie  

Nielegalne pomosty na celowniku Wód Polskich. Więcej w audycji Śliska Sprawa

Jezioro Wulpińskie. Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

Nielegalne pomosty nad warmińsko-mazurskimi jeziorami to wciąż plaga. Wody Polskie w Białymstoku prowadziły w zeszłym roku ponad pół tysiąca spraw dotyczących takich budowli. W ich wyniku naliczono kary administracyjne na kwotę blisko 128 tysięcy złotych.

W wyniku kontroli Wód Polskich kilkadziesiąt pomostów zostało rozebranych.

W 2025 roku pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku prowadzili 551 spraw dot. nielegalnych pomostów. W ich wyniku 132 uznano za legalne, 70 zlikwidowano, a 16 zalegalizowano

– mówiła rzeczniczka tej instytucji, Joanna Szerenos-Pawilcz.

Naliczono też kary administracyjne na kwotę prawie 128 tysięcy złotych. Natomiast pozostałe sprawy są w toku. A czym tłumaczą się właściciele nielegalnych pomostów? Mówią o nieświadomości bądź niewiedzy, co potwierdziła Szerenos-Pawilcz.

Tymczasem zdaniem ichtiologa, dr. inż. Tomasza Czarkowskiego z UWM w Olsztynie, dla środowiska nie ma znaczenia, czy pomosty są legalne, czy nie.

Wszystkie pomosty są z punktu widzenia środowiska problemem. Każda zabudowa linii brzegowej jeziora powoduje pewne utrudnienia w funkcjonowaniu całego ekosystemu. Jako ichtiolog patrzę głównie na ryby, ale są też ptaki. Ornitolodzy też by wyrazili swoje zdanie, niekoniecznie przychylne

– powiedział.

Jak przyznał, potrzebny jest kompromis, żebyśmy mogli korzystać z jezior w celach rekreacyjnych, ale to musi być robione z głową.

Nielegalny pomost można w wielu przypadkach zalegalizować. Zależy to od kilku czynników i każdy przypadek jest rozpatrywany przez Wody Polskie indywidualnie.

Posłuchaj audycji Wojciecha Chromego i Leszka Tekielskiego

Autor: W. Chromy
Redakcja: M. Rutynowski

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Niecodzienne znalezisko w Kortowie. Robotnicy wykopali depozyt naczyń

Niecodziennego odkrycia dokonano podczas prac budowlanych na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Robotnicy prowadzący prace przy budynku w Kortowie natrafili na zakopany w ziemi depozyt naczyń,...

Zamknij
RadioOlsztynTV