Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
„Musimy pamiętać o tych wydarzeniach”. 44. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
– Młodzi ludzie niewiele wiedzą o tym, czym był stan wojenny – mówił podczas uroczystości rocznicowych w Olsztynie przewodniczący regionalnych struktur NSZZ Solidarność Józef Dziki.
Przed Pomnikiem Wolności Ojczyzny zebrali się parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele instytucji państwowych oraz związków zawodowych. Złożyli wieńce i znicze.
To rocznica, o której nie możemy w Polsce zapomnieć, bo wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze
– podkreślił Józef Dziki.
Stan wojenny został ogłoszony 44 lata temu – 13 grudnia 1981 roku. Na ulice wyjechały czołgi, opozycjoniści byli zamykani w ośrodkach internowania, wielu straciło pracę.
W 2002 Sejm RP ustanowił dzień 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Jak szacuje Instytut Pamięci Narodowej, do lipca 1983 roku, czyli zakończenia stanu wojennego, zginęło co najmniej 100 osób w wyniku działań aparatu przymusu PRL, także w trakcie pacyfikacji protestów.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Niebojewska
Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. „Nie da się tego wyrzucić z pamięci”


























![Śpiewajmy Poezję 2026. Znamy laureatów [ZDJĘCIA] Śpiewajmy Poezję 2026. Znamy laureatów [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2FSpotkania-zamkowe-sobota-2-e1781983914383.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)



