Zaawansowane algorytmy pomogą sądom w rozwiązywaniu spraw frankowych
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało szereg rozwiązań, które mają przyspieszyć procedowanie w sądach okręgowych i apelacyjnych zasypanych sprawami dotyczącymi roszczeń frankowiczów. W orzekaniu mają pomóc zaawansowane algorytmy.
W sądach toczy się około 200 tysięcy spraw dotyczących kredytów denominowanych. Aneta Wiewiórowska-Domagalska z Ministerstwa Sprawiedliwości mówiła, że ich nawał wpływa na czas rozpatrywania także innych spraw cywilnych, w tym rodzinnych czy spadkowych.
Resort planuje zatrudnienie około tysiąca osób na stanowiska asystentów sędziego. Tworzony jest także „asystent digitalny”. Ma to być między innymi baza wiedzy z orzeczeniami Europejskiego Trybunały Praw Człowieka wykorzystywanymi w sprawach frankowych. Ponadto zaawansowany algorytm ma pomagać w uszeregowaniu spraw czy pisaniu uzasadnienia wyroku.
Aneta Wiewiórowska-Domagalska uspokaja, że wyroki będą wydawać sędziowie.
Proces orzeczniczy jest w całości w rękach sędziego, a my tylko przygotowujemy rozwiązania oparte na nowoczesnych technologiach, które ułatwiają pracę sędziego i funkcjonowanie sądu
– mówiła urzędniczka.
Na ukończeniu są też prace nad ustawą, która ma przyspieszyć rozpatrywanie spraw, w tym frankowych. Konsultacje społeczne projektu mają się zacząć jeszcze w tym roku.
Autor: B. Świerkowska-Chromy za IAR