Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Narodowe Czytanie w Radiu Olsztyn. W tym roku „Kordian”

Fot. Konrad Filip Komarnicki/KPRP

„Kordian” Juliusza Słowackiego jest tegoroczną lekturą Narodowego Czytania. Akcja odbędzie się w sobotę 7 września w całej Polsce.

Organizuje ją Kancelaria Prezydenta RP, przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury. Przyłączyć się do niej mogą wszystkie chętne osoby, placówki edukacyjne i kulturalne oraz instytucje publiczne i społeczne w kraju i za granicą. Włącza się w nią, tradycyjnie, także Radio Olsztyn.

Fragmenty tego romantycznego dramatu przeczytają dziennikarze Radia Olsztyn – Beata Gajlewska, Monika Szczygło, Wojciech Jermakow, Robert Lesiński, Mirosław Sochacki, Piotr Świniarski i Leszek Tekielski. Usłyszeć ich będzie można niemal przez cały dzień: w Programie Porannym, Bliższych Spotkaniach, audycji Odkryj Warmię i Mazury oraz w Koktajlu Kulturalnym.

W Olsztynie Narodowe Czytanie odbędzie się w centrum miasta, na dziedzińcu przy Muzeum Nowoczesności (ul. Knosały 3b). Marzena Bergmann, Mikołaj Trynda, Maciej Cymorek, aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz Tetiana Bakotska z Ukrainy przedstawią własną twórczą interpretację wybranych fragmentów „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

Juliusz Słowacki napisał „Kordiana” podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety.

Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski

– zaznaczył w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Na przestrzeni lat „Kordian” doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując ważne miejsce w kanonie polskiej literatury.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza.

W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowego Czytania w 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości para prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, „Antologii Niepodległości” – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez parę prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, rok później „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. W 2023 roku w tysiącach miejsc w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Redakcja: K. Ośko

Więcej w Narodowe Czytanie
Narodowe Czytanie „Kordiana”. W Morągu to akcja wielopokoleniowa

Rozpoczyna się kolejna edycja Narodowego Czytania. W tym roku wspólnie będziemy czytać jedno z najwybitniejszych dzieł polskiej literatury – „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Już w piątek odbędzie...

Zamknij
RadioOlsztynTV