DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro

Francja za silna. Polscy siatkarze wicemistrzami olimpijskimi

Polska przegrała w finale IO w Paryżu z Francją. Fot. PAP/Adam Warżawa

W finale Igrzysk Olimpijskich w Paryżu Polska przegrała z gospodarzami 0:3. Francja obroniła tytuł z Tokio z 2021 roku.

Początek spotkania nerwowy. Z obu stron pojawiły się błędy w zagrywce. Grę szybciej uspokoili Francuzi i po asie serwisowym Earvina Ngapetha i ataku w aut Norberta Hubera obrońcy tytułu po raz pierwszy wyszli na prowadzenie. Polacy mieli spore problemy w przyjęciu i nie mogli wyprowadzić skutecznych ataków. Po przerwie dla Nikoli Grbicia błąd w zagrywce popełnił Ngapeth, a asem serwisowym odpowiedział Huber i przewaga Francuzów z sześciu punktów spadła do czterech. Te zrywy jednak nie wystarczyły, a dodatkowo przy piłce setowej dla Francuzów Polacy pogubili się w obronie i pierwszą partię mocnym atakiem zakończył Jean Patry. Biało-czerwonych pogrążyły przed wszystkim błędy własne, których popełnili aż dziesięć.

W drugiego seta Polacy po atakach Kurka, Leona i Fornala po raz pierwszy w meczu wyszli na dwupunktowe prowadzenie. Trener Francuzów zareagował prosząc o czas, ale na akcje Patry’ego i Nagpetha błyskawicznie punktami odpowiadali polscy zawodnicy atakami ze środka. Francuzi zdołali jednak wyjść na prowadzenie 13:12, gdy Antoine Brizard dwukrotnie zablokował Fornala. Polakom kolejne punkty w ważnym momencie przyniosły ataki Bartosza Kurka i nasi reprezentanci wrócili na dwupunktowe prowadzenie (18:16). Ponownie jednak stracili je przy zagrywce Patry’ego i szala zwycięstwa w secie zaczęła się niebezpiecznie przechylać na stronę Francuzów. Polaków w końcówce pogrążył Trevor Clevenot, który skończył dwa ważne ataki, do których dołożył punkt z zagrywki.

W trzecim secie kontynuowali koncertową grę. W pierwszych kilku punktach każdy atak Leona był blokowany, z kolei rywalom w ataku i obronie wychodziło właściwie wszystko. Grbić szukał rozwiązania problemów biało-czerwonych w zmianach Fornala na Aleksandra Śliwkę i Kurka na Bartłomieja Bołądzia i właśnie wejście tego drugiego było impulsem, dzięki któremu Polacy wyszli na dwupunktowe prowadzenie (16:14). Straty po stronie Francuzów szybko odrobił jednak Patry, a później na zagrywce pojawił się Quentin Jouffroy, który wyprowadził gospodarzy ze stanu 18:18 na 23:19. Po ataku Clevenot Francuzi stanęli przed szansą na skończenie meczu, ale na ostatni zryw zebrali się jeszcze Polacy. Przy zagrywce Wilfredo Leona biało-czerwoni odrobili trzy punkty, ale przy kolejnej przyjmujący piłce meczowej zaserwował w siatkę.

Srebrny medal jest drugim w historii startów polskich siatkarzy podczas Igrzysk Olimpijskich. Poprzedni, złoty został wywalczony w 1976 roku w Montrealu.

Brązowy medal igrzysk w Paryżu zdobyli Amerykanie, którzy w piątek pokonali Włochów 3:0.