Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wiceminister Niemczycki o polskiej prezydencji: to szansa, żeby narzucić własne pomysły

Fot. P. Getka

– W trakcie polskiej prezydencji możemy przedstawić swoją wrażliwość na ważne dla nas sprawy – powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki.

Tak Ignacy Niemczycki odniósł się do przejęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 roku. Prezydencja to półroczny okres, w którym dane państwo przewodniczy posiedzeniom w Radzie Unii Europejskiej.

To jest szansa, żeby w tej instytucji narzucić tzw. agendę, czyli własne pomysły, dyskusje, własne pomysły, jeśli chodzi o przyspieszenie lub zwolnienie pewnej legislacji. Polska prezydencja przypada w bardzo ciekawym czasie. Niedawno mieliśmy wybory europejskie, a to oznacza, że zaraz będziemy mieli też nową Komisję Europejską

– przyznał.

Ignacy Niemczycki stwierdził, że do agendy spotkań Polska chce wprowadzić dyskusje dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa: militarnego, żywnościowego i gospodarczego. Wiceminister rozwoju i technologii stwierdził, że jego resortowi najbardziej zależy na odbudowie konkurencyjności Unii Europejskiej na rynkach światowych, która zmniejsza się na rzecz na przykład Chin.

Wiceszef resortu rozwoju mówił także o ewentualnym rozszerzeniu inteligentnych specjalizacji regionu o nowoczesne technologie. W tej chwili Warmińsko-Mazurskie ma cztery tak zwane inteligentne specjalizacje: ekonomia wody, przemysł drzewny i meblarski, zdrowa żywność i zdrowie życie. W ocenie Niemczyckiego Warmii i Mazurom potrzebna jest debata na temat tego, czy nie potrzebujemy kolejnego, bardziej ambitnego priorytetu rozwoju.

Jestem jak najbardziej za tym. Moje doświadczenie pracy w ministerstwie pokazuje, że jak mówimy o nowoczesnych technologiach, to nie chodzi tylko o np. fabrykę najbardziej zaawansowanych półprzewodników. To raczej się nie wydarzy. Natomiast możemy sobie wyobrazić, że będziemy wspierali średniej wielkości firmy na Warmii i Mazurach, które stosują bardzo nowoczesne technologie

– dodał.

Czwartą inteligentną specjalizację „zdrowe życie” województwo od dwóch lat. Oznacza to, że władze regionu założyły, że jednym z priorytetów rozwoju gospodarczego województwa będzie rozwój usług medycznych i rehabilitacyjnych, profilaktyki zdrowotnej, produkcji sprzętu medycznego i biotechnologii.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Poranne Pytania, video
Inspektor Mirosław Elszkowski o wakatach i zarobkach w policji

- W policji na Warmii i Mazurach są wakaty, ale bezpieczeństwo nie jest zagrożone – zapewniał w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn komendant wojewódzki na Warmii i...

Zamknij
RadioOlsztynTV