Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W planetarium działa nowy projektor. Pokazuje kosmos w najdrobniejszych szczegółach

Fot. Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

W olsztyńskim planetarium uruchomiono nowy system projekcyjny, który umożliwia widzom m.in. obserwowanie wnętrza mgławic i złożonych z kawałków lodu pierścieni Saturna. – Zmiana jest taka, jakbyśmy się przesiedli ze starego opla do nowego ferrari – przyznali pracownicy planetarium.

Nowy system projekcyjny w olsztyńskim planetarium, RSA COSMOS, jest jednym z trzech najpopularniejszych na świecie systemów używanych przez planetaria. Pozwala on na pokazywanie m.in. Drogi Mlecznej i przestrzeni kosmicznej poza nią, wnętrza mgławic, czy wnętrza pierścieni Saturna.

System umożliwia także projekcje filmów z innych dziedzin nauki, np. chemii, czy prezentacje przyrodnicze. – Uczymy się tego systemu, bo to jest zupełna nowość, zupełnie inny system projekcyjny. Obrazowo możemy to przyrównać do jazdy starym oplem i zamiany go na najnowsze ferrari – powiedziała dyrektor planetarium Magdalena Pilska-Piotrowska.

Olsztyńskie planetarium przeprowadziło także szereg zmian w drugim obiekcie – obserwatorium astronomicznym przy ul. Żołnierskiej. Na podwórzu przed budynkiem zorganizowano „Ogród Kopernika”. Umieszczono w nim repliki przyrządów astronomicznych Kopernika. – Będziemy się starali tam uczyć, jak Kopernik mógł obserwować niebo, używając prostych, antycznych przyrządów – wyjaśniła Pilska-Piotrowska.

Kolejną nowością w olsztyńskim obserwatorium jest organizowana właśnie doświadczalnia Kopernika. Ma być udostępniona widzom na początku przyszłego roku.

Będzie w niej wiele eksponatów, dzięki którym będziemy mogli zrozumieć wszechświat Kopernika, układ słoneczny takim, jakim go pojmowano, gdy Kopernik chodził do szkoły i takim, jakim był po jego rewolucji. Nauczymy się tam doświadczać i patrzeć na rewolucję kopernikańską innymi oczyma

– mówiła Pilska-Piotrowska.

W obserwatorium urządzono także „Gabinet materii kosmicznej”, czyli nową aranżację wystawy kolekcji meteorytów. Ta wystawa jest obecnie aranżowana.

Olsztyńskie planetarium jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Olsztynie – dotąd w 2023 r. placówka sprzedała 92 tys. biletów. Gmach olsztyńskiego planetarium czeka w bliskiej perspektywie kompleksowy remont. W sąsiednim, w którym działa jedna z bibliotek, powstanie habitat księżycowy.

Fot. Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Fot. Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Fot. Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Fot. Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Fot. Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, system projekcyjny
Wakat na stanowisku. Kto pokieruje planetarium?

Samorząd Olsztyna ponownie ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Dotychczasowy, wieloletni dyrektor Jacek Szubiakowski przeszedł na emeryturę. W pierwszym konkursie komisji nie przekonał...

Zamknij
RadioOlsztynTV