Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na czym polega profesjonalne odtrucie alkoholowe?

 

odtrucie alkoholoweProces odtruwania alkoholowego organizmu jest skomplikowany i długotrwały. Z tego względu powinien zawsze być przeprowadzany w klinicznych lub ambulatoryjnych warunkach stacjonarnej placówki medycznej. Wyłącznie wewnątrz ośrodków specjalizujących się w leczeniu uzależnień pacjent ma do swojej dyspozycji lekarza, który służy mu pomocą na każdym etapie detoksykacji. Odtrucie alkoholowe trwa zwykle kilka godzin, podczas których podejmuje się szereg specjalistycznych działań. Mają one na celu oczyszczenie ustroju alkoholika z zalegających w nim półproduktów przemiany etanolu i innych toksyn. Podczas procesu monitoruje się stan pacjenta, przywraca równowagę i pomaga rozpocząć drogę do wyjścia z nałogu. Choć samo odtrucie nie leczy alkoholizmu, stanowi odpowiednią formę wsparcia terapeutycznego na każdym etapie uzależnienia. Z możliwości tej może skorzystać każdy pełnoletni chory, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej.

Profesjonalne odtrucie alkoholowe zaleca się pacjentom po zatruciu alkoholowym. Najliczniejszą ich grupę stanowią przede wszystkim osoby uzależnione od nadmiernego spożywania substancji odurzającej. To oni bowiem zmagają się z konsekwencjami długotrwałych ciągów alkoholowych, niemożliwych do przerwania w warunkach domowych. Samodzielnie nie potrafią odstawić substancji odurzającej, nie mając możliwości złagodzenia objawów głodu alkoholowego. Ciągłe spożycie alkoholu staje się zatem sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości odstawiennych. To jednak błędne działanie. Powikłań i skutków ubocznych po nagłym odstawieniu alkoholu etylowego można uniknąć, korzystając z opieki i wsparcia specjalistów.

Przerwanie ciągu alkoholowego a terapia alkoholizmu

W codzienność osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu etylowego wpisane są ciągi alkoholowe. Mogą one trwać nawet kilka lub kilkanaście tygodni, podczas których alkoholik nieprzerwanie dostarcza do swojego organizmu substancję toksyczną. Długotrwałe spożywanie etanolu powoduje zatem szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Sprzyja uszkodzeniom wielonarządowym, niekorzystnie wpływając zarówno na strukturę organów, jak i na ich funkcjonowanie. Alkohol etylowy wpływa szkodliwie przede wszystkim na wątrobę, nerki, trzustkę, żołądek, serce, a nawet mózg człowieka. Upośledza funkcje poznawcze, wpływa niekorzystnie na umiejętność skupienia uwagi, zdolności koncentracyjne i pamięć. Pod wpływem alkoholu etylowego w umyśle alkoholika powstają palimpsesty poalkoholowe (amnezje), czyli luki pamięciowe, których uzależnieni nie rozumieją i nie potrafią odtworzyć w późniejszym czasie. Zatrzymać niektóre uszkodzenia i patologiczne zmiany zachodzące w ludzkim organizmie pod wpływem działania toksyny może jedynie uczestnictwo chorego w terapii uzależnienia. Jako pierwszy krok na drodze do trzeźwości specjaliści zalecają zwykle odtrucie alkoholowe.

Bezpieczne i skuteczne przerwanie ciągu alkoholowego jest konieczne dla odzyskania stanu trzeźwości alkoholika. Samodzielnie nie jest on zwykle w stanie zrezygnować z używki, jaką dotychczas dostarczał do organizmu niemal nieprzerwanie. Odstawienie alkoholu jest tym trudniejsze, im dłużej trwa uzależnienie i ciągi alkoholowe. W przewlekłej i krytycznej fazie rozwoju uzależnienia nałogowiec zmaga się nawet z kilkunastotygodniowymi ciągami pijaństwa, których nie sposób bezpiecznie przerwać w warunkach domowych. Z pomocą przychodzą specjaliści, oferując profesjonalne odtrucie alkoholowe w ośrodkach leczenia uzależnień.

Profesjonalne odtrucie alkoholowe – na czym polega?

Profesjonalne odtrucie alkoholowe pod okiem specjalistów oferują obecnie nie tylko oddziały szpitalne, ale również prywatne centra medyczne i kliniki czy ambulatoria. Przed detoksem alkoholowym konieczna jest konsultacja lekarska, podczas której lekarz określa istnienie wskazań do odtruwania organizmu oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Wykonuje badanie podmiotowe pacjenta oraz zbiera informacje w formie wywiadu medycznego. W ten sposób poznaje objawy, z jakimi zmaga się chory, weryfikuje stan jego zdrowia, stopień uzależnienia i obecność objawów odstawiennych.

Po pozytywnej kwalifikacji pacjenta do detoksu można przeprowadzić pierwszy etap oczyszczania organizmu z toksyn poalkoholowych i półproduktów procesu metabolizmu etanolu. Osoba uzależniona podczas pobytu w Centrum Medycznym Galmedic przebywa w komfortowych i dyskretnych warunkach prywatnego pokoju z łazienką. Do swojej dyspozycji ma przedstawicieli personelu pielęgniarskiego oraz lekarza. Stale monitorują oni stan jego zdrowia, kontrolując parametry życiowe i w razie konieczności niezwłocznie odpowiadają na potrzeby chorego. Natychmiast po odstawieniu substancji odurzającej do krwiobiegu nałogowca podłącza się kroplówkę witaminową o starannie wyselekcjonowanym składzie. Substancje odżywcze (witaminy, elektrolity i jony podstawowych pierwiastków) docierają bezpośrednio do krwiobiegu pacjenta za pośrednictwem wkłutego w jego żyłę obwodową wenflonu. Stopień ich wchłanialności jest bardzo wysoki, a skuteczność działania niemal natychmiastowa. Niektórzy pacjenci już podczas dożylnej infuzji płynów odczuwają pierwsze skutki odstawienia alkoholu etylowego. To objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA), które zwalcza się za pomocą farmakoterapii stosowanej wyłącznie na zlecenie lekarza.

odtrucie alkoholowe

Odtruwanie organizmu z alkoholu a objawy zespołu abstynencyjnego

Profesjonalne odtrucie alkoholowe pomaga zminimalizować ryzyko wystąpienia nawrotu choroby alkoholowej głównie ze względu na aktywną walkę specjalistów z objawami głodu alkoholowego. Stan ten występuje u zdecydowanej większości osób uzależnionych i stanowi konsekwencję braku substancji odurzającej w ich ustroju. Po przerwaniu ciągu alkoholowego, w pierwszej fazie procesu trzeźwienia alkoholik zmaga się m.in. z bólami i zawrotami głowy, nudnościami, wymiotami, nadpotliwością, zaburzeniami pracy serca, wahaniami wartości ciśnienia tętniczego krwi. Jeżeli w porę nie zastosuje się farmakoterapii, objawy zespołu odstawiennego nasilają się wraz z upływem czasu. Nałogowiec może odczuwać drżenia mięśniowe, rozdrażnienie, dotyczą go złożone zaburzenia psychiczne, zaburzenia osobowości, zaburzenia neurologiczne, z napadami drgawek włącznie.

Odtrucie organizmu nie kończy się jednak wraz z oczyszczeniem ustroju alkoholika z toksyn. Dalszym działaniem specjalistów jest zniwelowanie nieprzyjemnych objawów odstawiennych, których nasilenie zwykle skłania osoby uzależnione do powrotu do spożywania alkoholu. Na czym polega odtrucie alkoholowe, którego celem jest ograniczenie ryzyka wystąpienia nawrotu choroby alkoholowej i wzmocnienie motywacji pacjenta do utrzymania abstynencji? Działania specjalistów w tym obszarze terapeutycznym skupiają się przede wszystkim na zastosowaniu farmakoterapii kierowanej. Lekarze zlecają pacjentom dożylne lub domięśniowe środki farmakologiczne o działaniu uśmierzającym ból, przeciwwymiotnym, uspokajającym i nasennym. Dzięki nim możliwy jest skuteczny detoks, podczas którego pacjent nie skupia się na nieprzyjemnych dolegliwościach odstawiennych. Nie odczuwa głodu poalkoholowego, w związku z czym zwiększa się jego motywacja do podejmowania dalszych działań terapeutycznych.

Ile trwa odtrucie alkoholowe?

To, ile trwa oczyszczanie organizmu po alkoholu, zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji i możliwości każdego pacjenta. Najistotniejsze znaczenie ma tu ilość wypitego alkoholu etylowego, częstotliwość jego spożywania, długość ciągów alkoholowych, stopień uzależnienia. W Centrum Medycznym Galmedic pacjent ma do wyboru kilka możliwości pakietowych. Pobyt trwa w tej placówce od 1,5 godziny do 24 godzin. Podczas niego dba się o poprawę stanu zdrowia fizycznego i psychicznego chorego, czuwa nad bezpiecznym przebiegiem procesu oczyszczania organizmu z toksyn, uzupełnia niedobory substancji odżywczych, przywraca równowagę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową ustroju. Bezpieczne odtrucie alkoholowe w domu jest najczęściej nie tylko nieskuteczne, co wręcz niemożliwe. Większość nałogowców rezygnuje z kontynuowania procesu detoksykacji już po odczuciu pierwszych objawów zespołu abstynencyjnego. Dlatego ważne jest, by odstawiać alkohol pod okiem specjalistów.
Kliknij link i dowiedz się więcej na temat odtrucia alkoholowego w Centrum Medycznym Galmedic: https://bielsko.galmedic.pl/uslugi/detoks-alkoholowy/.

Artykuł sponsorowany

Więcej w alkohol
opis
Z promilami, z zakazem, poszukiwany. Szereg przewinień 26-letniego motorowerzysty

W Starych Kiełbonkach policjanci z Mrągowa zatrzymali 26-letniego motorowerzystę. Mężczyzna miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. Jak powiedziała powiedziała mł. asp. Paulina Karo z KPP...

Zamknij
opis
RadioOlsztynTV