JUTRO: 22 °C pogoda jutro

Olsztynianka wicemistrzynią Polski w szachach

Anna Kawa

W miniony weekend pod Augustowem zakończyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach klasycznych. Srebrny medal wywalczyła olsztynianka Anna Kawa.

W turnieju wzięło udział po 52 zawodniczek i zawodników w dwóch kategoriach wiekowych – do lat 12 i do lat 14. Warmię i Mazury reprezentowało łącznie 8 osób, w tym pięć dziewcząt i trzech chłopców.

Tytuł wicemistrzyni Polski Juniorek Młodszych w Szachach 2022 w grupie dziewcząt do lat 14 wywalczyła Ania Kawa z Olsztyna, podopieczna Fundacji Szalony Krasnolud, zawodniczka LZS CKTiS Biskupiec. Ania, która nie przegrała żadnej z 9 partii (odnotowała 5 zwycięstw i 4 remisy), zajęła I. miejsce wśród dziewcząt z rocznika 2008 i wywalczyła automatyczny awans na przyszłoroczne Mistrzostwa Polski Juniorek do lat 16.

Sukces młodej zawodniczki był wynikiem jej zaangażowania i ciężkiej, systematycznej pracy wykonanej pod kierunkiem i czujnym okiem trenera Tomasza Kupryjaniuka oraz kierownika sekcji szachowej LZS CKTiS Biskupiec Pawła Orłowskiego.

Ostatnią medalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży z Warmii i Mazur była Anita Daliga (brąz w grupie wiekowej do lat 14 w 2014 roku). Oznacza to, że województwo warmińsko-mazurskie czekało na medalistkę Mistrzostw Polski Juniorek w szachach aż 8 lat!

Pozostałym reprezentantom regionu nie udało się wskoczyć na podium. Wiktora Zapałowska z MKSz Ostródzianka Ostróda, grająca w tej samej grupie wiekowej co Ania Kawa, zajęła 11. miejsce. Siostry Maja i Sophie Woytitzki koleżanki klubowe Ani, grające w grupie dziewcząt do lat 12, zajęły odpowiednio 30. i 41. Miejsce. Stawkę w tej grupie wiekowej zamknęła Iga Piwowarczyk z UKS ELO Ełk.

W grupie chłopców do lat 14 najwyżej z województwa uplasował się Maciej Kraśniewski z UKS Uzdowo (24. miejsce), tuż za nim był Jan Przybylski z UKS Skoczek Elbląg (26. miejsce), w grupie chłopców do lat 12 na 41. miejscu znalazł się Tomasz Hartliński z UKS Kopernik Olsztyn.

Anna Kawa

Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w Szachy, mistrzostwa
Sukcesy szachistów z Warmii i Mazur podczas mistrzostw świata w Grecji

Znakomity start młodych szachistów z Warmii i Mazur w Mistrzostwach Świata Młodzików i Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych na Rodos w Grecji. Dwa tytuły wicemistrzowskie...