Uroginekologia bez tabu
Problemy uroginekologiczne dotyczą nawet 30 procent kobiet. Dla wielu z nich jest to temat wstydliwy, powoduje kompleksy i wycofanie się z życia społecznego.
Tymczasem współczesna medycyna oferuje wiele możliwości, które pozwalają skutecznie poradzić sobie z tymi schorzeniami. – W tej dziedzinie nastąpił przełom – mówi prof. Marcin Jóźwik, który kieruje oddziałem Ginekologii Onkologicznej i Uroginekologii Szpitala MSWiA w Olsztynie.
Badania profilaktyczne, które mogą uratować życie palaczom
Szpital Pulmonologiczny w Olsztynie realizuje dwa programy wczesnego wykrywania raka płuc. Polegają one na wykonaniu zdjęć za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej.
Jakie są efekty po pierwszym roku realizacji jednego z programów i kto konkretnie może skorzystać z badań – mówią Irena Petryna – dyrektorka szpitala oraz dr Ewa Malinowska, pulmonolog.
Coraz więcej osób choruje na COVID-19 i coraz więcej umiera
Sytuacja pogarsza się w kraju i regionie. Nie jest dobrze w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie i szpitalu covidowym w Ostródzie. O sytuacji w tych placówkach mówią Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektorka Szpitala Dziecięcego oraz dr Piotr Kocbach – ordynator Oddziału Zakaźnego Szpitala w Ostródzie, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.
Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: A. Niebojewska