Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poznaliśmy nominacje do nagrody im. Maryny Okęckiej-Bromkowej

Monika Szczygło i Łukasz Adamski oraz zespół współtworzący audycję „Rowerem po Warmii” – oto nominowani do tegorocznej nagrody im. Maryny Okęckiej-Bromkowej.

Nagrodę przyznaje Rada Programowa Radia Olsztyn za wybitne osiągnięcia zawodowe. Tegorocznego laureata już wybrano w tajnym głosowaniu, a kto nim został dowiemy się wkrótce. Poniżej prezentujemy uzasadnienia dla obu nominacji, przekazane przez przewodniczącego Rady Programowej Radia Olsztyn Robert Szaja.

Monika Szczygło i Łukasz Adamski za Magazyn Filmowy „Do Zobaczenia”

Uzasadnienie:

Za profesjonalną, merytoryczną i jednocześnie podaną w lekkiej formie rozmowę o kinie na dużym i małym ekranie. Autorzy w bardzo osobisty, pełen popkulturowych odniesień i w autorski sposób omawiają nowości, pojawiające się zarówno w kinie, jak i w serwisach streamingowych. Poruszają wątki globalne i lokalne w kinematografii. W audycji grana jest też muzyka ze ścieżek filmowych omawianych filmów i seriali, która nie pojawia się na typowych listach przebojów. Otwiera to więc słuchacza również na nowe trendy muzyczne. „Do Zobaczenia” zyskało rzesze fanów zarówno przed odbiornikami radiowymi, jak i w formie dostępnego w sieci podcastu.

00:00 / 00:00

Zespół współtworzący audycję “Rowerem po Warmii”

Uzasadnienie:

“Rowerem po Warmii” to dziesięcioodcinkowa audycja prezentująca miejsca wyjątkowe, ze względów zarówno przyrodniczych, jak i historyczno-kulturowych, zlokalizowane na terenie Warmii. W każdej części przedstawiono również nietuzinkowe osoby związane z daną miejscowością czy przedstawicieli lokalnych społeczności. Produkcja obejmuje nie tylko tradycyjne audycje radiowe, ale też filmy na kanale YouTube Polskiego Radia Olsztyn, co pozwala na dotarcie do szerszego grona odbiorców. W tym kontekście nie do przecenienia jest walor krajoznawczy i promocyjny naszego regionu, którego urokliwe zakątki słuchacze mogli poznać z perspektywy rowerowego siodła. To wszystko sprawia, że zespół współtworzący audycję pt. „Rowerem po Warmii” w pełni zasługuje na wyróżnienie w postaci Nagrody im. Maryny Okęckiej-Bromkowej.

00:00 / 00:00

W skład zespołu współtworzącego audycję weszli Marek Lewiński oraz Przemysław Getka.

Laureaci nagrody z poprzednich lat:

2013 – Ewa Zdrojkowska – dziennikarka Radia Olsztyn i Włodzimierz Kowalewski – pisarz, współpracownik rozgłośni.
2014 – dziennikarz Radia Olsztyn Mariusz Borsiak.
2015 – dziennikarz Radia Olsztyn Mirosław Sochacki.
2016 – dziennikarka Radia Olsztyn Anna Minkiewicz-Zaremba.
2017 – dziennikarze Radia Olsztyn Jaromir Wroniszewski, Marek Markiewicz, Ryszard Szmit, Łukasz Staniszewski.
2018 – dziennikarka Radia Olsztyn Mira Stankiewicz.
2019 – dziennikarz Radia Olsztyn Marek Lewiński.
2020 – dziennikarki Radia Olsztyn Dorota Grzymska i Kinga Grabowska.

Maryna Okęcka-Bromkowa była znakomitą dziennikarką radiową, pisarką, badaczką folkloru Warmii i Mazur. Urodziła się w 1922 w Uściługu na Wołyniu. W 1956 roku została dziennikarką w Polskim Radiu Olsztyn. Zgromadziła bogatą taśmotekę pieśni i gawęd, ratując je w ten sposób przed zapomnieniem. Ponad 200 nagranych przez nią taśm trafiło do Muzeum Narodowego w Warszawie. Była autorką wielu programów radiowych, m.in. Tropami ludzi i pieśni. Za pracę w radiu przyznano jej Złoty Mikrofon. Z Radia Olsztyn odeszła na emeryturę w stanie wojennym, w 1982 roku. Zmarła w Olsztynie w 2003 roku.

Była też pisarką. Wydała trzy tomy legend, gawęd i pieśni zebranych na Warmii i Mazurach, przy czym Śpiewa wiatr od jezior (1966) opatrzyła własnym wstępem, zawierającym zarys badań nad folklorem Warmii i Mazur.

Z jej inicjatywy powstały Izby Regionalne i Leśne w Jaśkowie, Parlezie Wielkiej, Rucianem-Nidzie, Wrzesinie i Spychowie oraz Muzeum Regionalne w Sąpłatach koło Szczytna.

Przemysław Getka i Marek Lewiński Fot. P. Getka

Redakcja: Ł. Sadlak/I. Szpakowska

 

Więcej w nominacja, Monika Szczygło, Marek Lewiński, Łukasz Adamski
Jest zwiastun filmu o Przemyku. „Żeby nie było śladów” we wrześniu w kinach

Rutynowe zatrzymanie w centrum Warszawy, które zakończyło się tragedią. Zbrodnia, która poruszyła cały naród. W maju 1983 roku władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zaangażowały cały swój aparat...

Zamknij
RadioOlsztynTV