Czy pompa ciepła powietrze-woda to dobra inwestycja?
Pompy ciepła powietrze-woda już od jakiegoś czasu cieszą się sporym uznaniem na rynku. Rozróżniamy pompy split i monoblok, które mają wiele zalet. To inwestycja w wydajne i niezawodne urządzenie, które posłuży nam przez lata. Jakie zalety mają pompy ciepła tego typu? Czy jest to dobra inwestycja? Dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie w domu?
Pompa ciepła powietrze-woda
Instalacja urządzenia nie jest skomplikowana, gdyż dolnym źródłem ciepła jest tutaj powietrze, do którego dostęp jest łatwy. Okazuje się, że pompa ciepła powietrze-woda jest jednym z najchętniej stosowanych rozwiązań w budownictwie. Zewnętrzne powietrze bez problemu wykorzystamy też do ochłodzenia wnętrza. To z kolei sprawia, że pompa działa dwojako – w zimne dni daje ciepło w całym domu, a latem może chłodzić. To ciekawa alternatywa dla gruntowej pompy, zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma możliwości wykonania gruntowego wymiennika lub gdy chcemy zmniejszyć koszty ogrzewania domu. W tym przypadku dobrać można pompę typu:
- monoblok
- split
Pompa ciepła monoblok
Na stronie klima-therm.com/pl znajdziemy nowoczesne rozwiązania w zakresie ogrzewania i chłodzenia domu, które wykorzystamy w wielu miejscach. Producent oferuje doskonałą jakość i konkurencyjne ceny, które przyciągają uwagę. Dzięki temu zyskujemy pewność zakupu sprzętu sprawdzonego i markowego. Jednym z rodzajów jest pompa monoblok, która posiada jeden blok. Można ją zainstalować we wnętrzu lub na zewnątrz budynku. Jeśli dojdzie do zainstalowania wewnątrz, wtedy z pewnością zadbamy o ochronę elementów urządzenia przed działaniem czynników zewnętrznych. Jednakże w tym przypadku hałas jest nieco większy. Plusem takiej pompy ciepła powietrze-woda jest łatwość montażu. Układ chłodniczy znajduje się w jednym bloku i nie są wymagane specjalne instalacje. Użytkowanie wiąże się także z mniejszą ilością czynnika chłodniczego.
Pompa ciepła split
Pompa ciepła typu split pozwala wyeliminować źródło hałasu z budynku. Wentylator i sprężarka są umieszczone w jednostce zewnętrznej. Zazwyczaj jednostka ta łączy się z wewnętrzną częścią w budynku za pomocą przewodów z czynnikiem chłodniczym. Dzięki temu dochodzi do eliminowania ryzyka zamarzania układu w urządzeniu. Wart podkreślić, że tutaj niezbędna jest ingerencja w układ chłodniczy pompy ciepła. Wykonawcy posiadać muszą odpowiednie uprawnienia. Wybór najlepszego rozwiązania zależy od własnych preferencji i oczekiwań.
Czy warto zainwestować?
Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne z tego względu, że na rynku wciąż obserwujemy wzrost cen gazu, węgla i oleju opałowego. Właściciele domów jednorodzinnych nie bez powodu wybierają pompę ciepła powietrze-woda. Wykorzystuje ona energię pochodzącą ze środowiska oraz energię elektryczną. To bardzo dobra opcja w miejscach, gdzie nie ma możliwości ogrzania domu za pomocą gazu ziemnego. Urządzenie pozwala ogrzewać cały budynek za pomocą przepływu ciepła z obszaru o temperaturze niższej do wnętrza o temperaturze wyższej. Na uznanie zasługuje wyższy współczynnik efektywności energetycznej w porównaniu do ogrzewania elektrycznego lub tradycyjnego kotła. Co ciekawe, ten rodzaj pompy ciepła jest najtańszy pod względem zakupu i nie wymaga wykonywania odwiertów.
Podsumowując, warto stwierdzić, że pompa ciepła powietrze-woda jest inwestycją, która szybko się zwróci i da wymierne korzyści. Urządzenie działa automatycznie, dlatego nie trzeba martwić się obsługą. Ponadto, można zadbać o środowisko za pomocą ekologicznych rozwiązań. Użytkownik nie jest zależny od zewnętrznego dostawcy ciepła, co jest kolejnym atutem. Wśród zalet nie należy pominąć bezpieczeństwa, łatwości montażu, niskiego poziomu awaryjności i uzyskania ogrzewania oraz klimatyzacji w jednym.
Artykuł sponsorowany