W pracach oleckiego samorządu ma pomóc specjalista ds. projektowania uzdrowisk dr Tomasz Ołdytowski, który wspierał w podobnym procesie Frombork, Miłomłyn, Augustów, Czarny Dunajec, Ustkę czy Duszniki Zdrój.
O rozpoczęciu działań mających na celu uzyskanie w przyszłości statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej zdecydowała pod koniec ubiegłego roku olecka rada miasta, która podjęła jednogłośnie uchwałę w tej sprawie.
Utworzenie uzdrowiska miałoby poprawić sytuację społeczno-gospodarczą miasta. Samorząd liczy, że pomoże to rozbudować i lepiej wykorzystać istniejącą bazę noclegowo-gastronomiczną i pozyskiwać dotacje na infrastrukturę rekreacyjną, ochronę środowiska, nowoczesne usługi czy innowacyjne produkty.
Władze Olecka przyznają, że będzie to proces długofalowy. Gmina musi m.in. uzyskać potwierdzenie leczniczych właściwości miejscowego klimatu i naturalnych surowców, np. wód mineralnych, potem sporządzić operat uzdrowiskowy, który określi możliwość leczenia uzdrowiskowego na tym terenie, a następnie uzyskać pozytywną decyzję ministra zdrowia.
Na razie jedynym uzdrowiskiem w woj. warmińsko-mazurskim jest Gołdap, gdzie kuracjusze mogą korzystać m.in. z tężni, pijalni wód czy grot solnych. Od 2016 roku status obszaru ochrony uzdrowiskowej uzyskał Miłomłyn, Frombork i Lidzbark Warmiński, a w ubiegłym roku Górowo Iławeckie. Aby obszar ochrony uzdrowiskowej stał się uzdrowiskiem muszą tam najpierw powstać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego.
Autor: Marcin Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio