Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Radio Olsztyn zaprasza do wspólnej niedzielnej modlitwy

Gietrzwałd – Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Fot. Łukasz Węglewski

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przypomniało biskupom diecezjalnym o konieczności udzielenia kolejnej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy świętej w związku z ograniczeniami liczby wiernych mogących wziąć udział w zgromadzeniach religijnych.

We wskazaniach dla biskupów z 21 marca 2020 roku Prezydium KEP przypomniało także, że w związku z epidemią istnieje konieczność ograniczenia liczby wiernych uczestniczących w zgromadzeniach religijnych.

Wskazania zawierają też instrukcje dotyczące obrzędów Świąt Wielkanocnych, m.in., by nie odbyło się święcenie pokarmów w Wielką Sobotę.

–  Dla osób korzystających z dyspensy zalecamy, w miarę możliwości, zorganizowanie transmisji z diecezjalnych lub parafialnych celebracji liturgicznych. Podobnie prosimy o stworzenie możliwości uczestnictwa w rekolekcjach wielkopostnych za pośrednictwem diecezjalnych środków społecznego przekazu – zaapelowało Prezydium KEP.

…………………….

Z uwagi na Państwa zdrowie i bezpieczeństwo oraz chęć uczestniczenia we mszy świętej i nabożeństwach, Radio Olsztyn postanowiło wyjść naprzeciw trudnościom.

W związku z ogłoszony stanem epidemii, wiele parafii w trosce o zdrowie wiernych, zdecydowało zawiesić nabożeństwa do odwołania, a w kościele katolickim obowiązuje ograniczenie dotyczące liczby osób uczestniczących w Mszy świętej.

W związku z tym w niedzielę (22.03.2020 r.) Radio Olsztyn będzie transmitowało nabożeństwa z trzech parafii:

  • godz. 7.00 – Msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Gietrzwałdzie;
  • godz. 20.00 – Nabożeństwo w cerkwi parafii greckokatolickiej pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Olsztynie;
  • godz. 21.00 – Nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Olsztynie.

Słuchajcie nas i pozostańcie w domach!

…………………….

Prezydium przypomniało jednocześnie zarządzenie Rady Stałej KEP z 12 marca, aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia z możliwością adoracji Najświętszego Sakramentu. Wskazało też na potrzebę modlitwy prywatnej i rodzinnej w domach.Sakrament pokuty
Prezydium zwróciło też uwagę, że drugie przykazanie kościelne nakazuje wiernym przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.

W polskiej tradycji istnieje zwyczaj, że dokonuje się to najczęściej w okresie Wielkiego Postu przy okazji rekolekcji. Każdy wierny może jednak sam zdecydować, kiedy wypełni obowiązek wynikający z tego przykazania

– podkreśliło w wytycznych Prezydium KEP.

Zachęcamy jednak biskupów diecezjalnych, aby – jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony służb sanitarnych – zachęcali księży, by już teraz stwarzali wiernym możliwość do spowiedzi indywidualnej

– zapisano w wytycznych.

Zaznaczono w nich, że chociaż właściwym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał, to z uzasadnionej przyczyny spowiedź może się odbyć również poza nim.

Dlatego w obecnych warunkach można sprawować ten sakrament np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa – zaznaczyło Prezydium.

Biskupi przypomnieli, aby unikać wszelkich nadużyć związanych z sakramentem pojednania: nie wolno w nieuprawniony sposób udzielać rozgrzeszenia ogólnego, nie jest możliwa spowiedź przez telefon lub internet; zakazana jest publiczna spowiedź z indywidualnych grzechów.

Triduum Paschalne
Biskupi podkreślili, że nocna adoracja Najświętszego Sakramentu w Wieki Piątek może być okazją dla wiernych do przeżywania w odpowiednio małej grupie tajemnicy paschalnej. Z kolei w Wielką Sobotę zachęcili do korzystania z możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.

Święcenie pokarmów
Prezydium KEP nie zaleca organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. „Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą +Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich+, t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350” – czytamy w dokumencie, do którego jest dołączona treść obrzędu błogosławieństwa posiłku.

Prezydium podkreśliło również, że w Wigilię Paschalną i w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie zaleca używania pokropień.

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP

 

Więcej w Msza święta, nabożeństwo
W niedzielę zostańcie w domu. Radio Olsztyn będzie transmitowało 3 nabożeństwa

Z uwagi na Państwa zdrowie i bezpieczeństwo oraz chęć uczestniczenia we mszy świętej i nabożeństwach, Radio Olsztyn postanowiło wyjść naprzeciw trudnościom. W związku z ogłoszony stanem...

Zamknij
RadioOlsztynTV