Warmiński ksiądz Wojciech Zink dołączył do grona Sprawiedliwych. W Warszawie odbyły się okolicznościowe uroczystości
![](https://ro.com.pl/wp-content/uploads/2018/06/ooooo2.jpg)
W Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie odsłonięto głaz poświęcony ks. Wojciechowi Zinkowi. Fot. A. Socha
W Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie odsłonięto pamiątkowy kamień i posadzono drzewko księdza Adalberta Wojciecha Zinka.
Duchowny był zarządcą diecezji warmińskiej w latach 1951-1953. Tytuł Sprawiedliwego przyznawany jest pośmiertnie osobom, które w obliczu totalitaryzmu i ludobójstwa mieli odwagę bronić godności człowieka.
Przewodniczący Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych Zbigniew Gluza był zaskoczony, że postać tak wybitnego księdza jest w Polsce właściwie nieznana:
Po wojnie przyjął polskie obywatelstwo i potrafił łączyć społeczności. Jest to jedyny ksiądz, który wystąpił w obronie prymasa Wyszyńskiego. Powinien być wzorcem nie tylko odwagi, ale także postawy, która definiuje drogę
– dodawał Zbigniew Gluza.
Na uroczystości w Warszawie była delegacja z gimnazjum w Gietrzwałdzie, które nosi imię księdza. Zaprezentowali program artystyczny poświęcony osobie patrona. Jak powiedziała jedna z uczennic, ksiądz Zink jest niewątpliwym autorytetem:
Pokazał, że nie jest ważne, czy ktoś jest Niemcem, Anglikiem czy Polakiem. Ważne, aby działać w słusznej sprawie. Ks. Zink nie był Polakiem ,ale bronił naszej ojczyzny jak własnej.
Urodzony w Bydgoszczy w 1902 roku Wojciech był synem niemieckiego urzędnika i Warmiaczki. Katolicki ksiądz niemieckiego pochodzenia, mimo gróźb funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, jako jedyny hierarcha kościelny, nie podpisał deklaracji Episkopatu z września 1953 aprobującej aresztowanie prymasa Stefana Wyszyńskiego. Nie dopuścił też, by jego diecezja podporządkowała się władzom komunistycznym. Ksiądz Adalbert Wojciech Zink został aresztowany i w więzieniu mokotowskim spędził 16 miesięcy. Pobyt w celi zrujnował mu zdrowie.
W uroczystości wzięła udział delegacja z gimnazjum w Gietrzwałdzie, które nosi imię księdza. We wrześniu przed olsztyńską bazyliką zostanie odsłonięty pomnik księdza, jako inicjatywa społeczna.
Inicjatorem Ogrodów Sprawiedliwych jest Mosze Bejski, współtwórca definicji „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Pierwszy w Polsce ogród powstał w 2014 roku na warszawskiej Woli. Dotychczas tytułem Sprawiedliwego uhonorowani zostali m.in. Marek Edelman, Jan Karski i Witold Pilecki.
![](https://ro.com.pl/wp-content/uploads/2018/06/ssss1.jpg)
W Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie odsłonięto głaz poświęcony ks. Wojciechowi Zinkowi. Fot. A. Socha
![](https://ro.com.pl/wp-content/uploads/2018/06/444444.jpg)
Maja Komorowska, wójt Gietrzwałdu Jan Kasprowicz, krewny księdza Wojciecha Zinka Henryk Hoch. Fot. A. Socha
![](https://ro.com.pl/wp-content/uploads/2018/06/3333.jpg)
Od lewej krewny księdza Wojciecha Zinka Henryk Hoch i ministrant księdza Herbert Monkowski. Fot. A. Socha
![](https://ro.com.pl/wp-content/uploads/2018/06/5555.jpg)
W Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie odsłonięto głaz i posadzono drzewko ks. Adalberta Wojciecha Zinka. Fot. A. Socha
Autor: A.Socha
Redakcja: BSChromy