Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Pisz, Regiony
Zastępca sekretarza generalnego NATO odwiedziła międzynarodowy batalion w Bemowie Piskim
Najpierw Litwa, Łotwa i Estonia, a teraz Polska. Zastępca Sekretarza Generalnego NATO odwiedziła międzynarodowy batalion stacjonujący z Bemowie Piskim na Mazurach.
Rose Gottemoeller spotkała się z żołnierzami w południe. Towarzyszyli jej wiceministrowie obrony narodowej Tomasz Szatkowski i Bartosz Cichocki.
Dowódcy wojsk z Polski, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Rumunii i USA spotkali się z panią wicesekretarz na osobności.
Jak powiedział generał Jarosław Gromadziński, dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, jej ocena batalionu jest bardzo dobra:
Batalionowa Grupa Bojowa służy tutaj 6 miesięcy, akurat znajdujemy się przy końcu służby drugiej rotacji. Zakończyliśmy najbardziej zgrywające pododdziały BGB z brygadą ćwiczenie Puma. Zakończyły się one pełnym sukcesem, osiągnęliśmy pełną interoperacyjność. To znaczy, że przyjęty system szkoleń okazał się słuszny – powiedział gen. Gromadziński.
W ocenie Rose Gottemoeller obecność i profesjonalizm żołnierzy potwierdza główne przesłanie Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Jesteśmy NATO. Przedstawiciele wszystkich państw sojuszniczych tworzą jedną integralną całość. A ten międzynarodowy batalion potwierdza naszą krótką dewizę: jeden za wszystkich – wszyscy za jednego
– powiedziała Rose Gottemoeller.
Wicesekretarz Generalny NATO dodała, iż rozumie, że każda misja wymaga poświęceń.
Wszyscy żołnierze i oficerowie, których dzisiaj poznałam służą daleko od swoich rodzinnych domów. I dlatego chciałabym im serdecznie podziękować w imieniu całego sojuszu NATO
– powiedziała Rose Gottemoeller.
Przypomnijmy, w skład grupy stacjonującej w Bemowie Piskim wchodzą żołnierze amerykańscy z 2 Pułku Kawalerii oraz żołnierze brytyjscy z Pułku Lekkiego Dragonów. Oprócz są także Rumuni i Chorwaci. Wszyscy ściśle współpracują z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.
Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim jest miejscem ćwiczeń wojsk zmechanizowanych, pancernych, inżynieryjnych, wojsk rakietowych i artylerii oraz obrony przeciwlotniczej.
Decyzję o wysłaniu do Polski i państw bałtyckich czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych potwierdził szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. w Celem inicjatywy określonej jako wysunięta wzmocniona obecność (eFP) było wzmocnienie wschodniej flanki sojuszu. Polska wydzieliła siły do batalionów stacjonujących w Rumunii i na Łotwie.
Oprócz sił przerzuconych w ramach eFP w regionie, w tym w Polsce, stacjonują także wojska amerykańskie, przysłane w ramach operacji Atlantic Resolve.
Autor: M.Lewiński
Redakcja: A.Socha
Fot: Twitter / 15GBZ/M.Lewiński