Nowe inwestycje w stacji badawczej w Popielnie haczykiem na turystów
Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk chce przyciągnąć turystów i lepiej zadbać o bezpieczeństwo zwierząt w Popielnie w Puszczy Piskiej.
Projekt modernizacji Stacji Badawczej Instytutu otrzymał dotację Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zakłada budowę ścieżek pieszych i rowerowych, wiat i wieży widokowej oraz nowego ogrodzenia rezerwatu dzikich zwierząt. Całkowity koszt inwestycji to prawie 1 mln 700 tysięcy złotych, z czego 85% pokryje unijna dotacja. Stacja w Popielnie dysponuje lasem o powierzchni 1600 ha, w którym żyją m.in. koniki polskie i jeleniowate.
Jest jedynym miejscem w Europie, gdzie koniki polskie żyją na wolności w lesie. Przez lata wsławiła się programami hodowli tego gatunku oraz rekonstytucji bobra. Prowadzi hodowlę zachowawczą lokalnych ras bydła objętych programem ochrony. Podejmowane były tam także próby krzyżowania żubra, bizona i krowy. W Popielnie znajduje się owczarnia i świniarnia, a w nieodległym Wielkim Lesie (podlegającym stacji w Popielnie) wybudowano oborę na 250 sztuk bydła polskiej rasy nizinnej czarno-białej.
Stacja Badawcza posiada też stado bydła polskiej rasy czerwonej. Zatrudnia 25 osób, w tym naukowców, oprócz działalności naukowej planuje popularyzację nauki m.in. zielone szkoły.
Autorka: K.Kantor