Olsztyn, Aktualności, Regiony
W dawnym pałacu biskupim w Smolajnach powstanie placówka artystyczno-muzealna
Dawny pałac biskupów warmińskich ma szanse stać się perłą gminy Dobre Miasto. Pomysłów na zagospodarowanie jest kilka. Muzeum biskupa Krasickiego lub miejsce pracy twórczej muzycznie uzdolnionej młodzieży – to tylko niektóre z propozycji.
List intencyjny w sprawie rewitalizacji obiektu podpisali m.in. arcybiskup, wojewoda i marszałek. Wiadomo, że na przywrócenie pałacowi dawnej świetności potrzeba kilkudziesięciu milionów złotych. Władze regionu będą starały się pozyskać te pieniądze z Unii.
Pałac wybudowany w połowie XVIII w. służył jako letnia rezydencja biskupów warmińskich, obecnie duchowni, jak mówi arcybiskup Józef Górzyński, chcą aby z siedziby poprzedników korzystało jak najwięcej osób:
Zamysł był taki, żeby przeznaczyć ten obiekt na cele, które będą obejmowały bardzo szeroką działalność. Zarówno edukacyjną, turystyczną, jak i muzealną, czyli najszerzej jak to tylko jest możliwe.
Dorota Łosko z rady ekonomicznej archidiecezji jest zdania, że udostępnienie komnat pałacowych młodym muzykom na popołudniowe lub weekendowe próby i ćwiczenia byłoby novum na skalę ogólnopolską. W obiekcie miałoby powstać też muzeum poświęcone najsłynniejszemu warmińskiemu duchownemu – Ignacemu Krasickiemu, który bardzo lubił wypoczywać w smolajniańskich włościach.
Teraz archidiecezja przygotowuje się do rozpisania konkursu, w którym zostanie wyłoniony wykonawca dokumentacji technicznej. To pozwoli na precyzyjne oszacowanie wartości całej inwestycji.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Autor: M.Lewiński
Redakcja: A.Podbielska



























![Radiowa zabawa „Pokaż nam wiosnę!” [ZDJĘCIA] Radiowa zabawa „Pokaż nam wiosnę!” [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F9999%2F03%2FRO_PierwszyDzienWiosny_16x9_2.png&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)

