Samorządy chcą wpisania Kanału Elbląskiego na listę UNESCO
Warmińsko-mazurskie samorządy wznowiły starania o wpisanie Kanału Elbląskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Nowy wniosek przesłany do Narodowego Instytutu Dziedzictwa dotyczy całej drogi wodnej, a nie – jak poprzednio – samych zabytkowych pochylni. O umieszczenie tej drogi wodnej na prestiżowej liście stara się od października 2014 roklu Związek Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego, zrzeszający 11 gminnych samorządów. Początkowo związek wnioskował o rozpatrzenie kandydatury jedynie odcinka z zabytkowymi pochylniami. Jednak po półtora roku postanowił rozszerzyć te starania na cały kanał.
Samorządy gmin położonych wzdłuż Kanału liczą, że umieszczenie obiektu na liście UNESCO wpłynie na znaczący wzrost liczby turystów i wodniaków. Ma też ułatwić pozyskiwanie pieniędzy z funduszy regionalnych i europejskich na rewitalizację i bieżące utrzymanie tej atrakcji turystycznej.
Zbudowany w połowie XIX wieku Kanał Elbląski jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu zabytkowych pochylni – w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Statki i jachty, by pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach kolejowych i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne. Kanał łączy jeziora zachodnich Mazur z Zalewem Wiślanym.
W ostatnich latach Kanał Elbląski został zrewitalizowany kosztem 111 milionów złotych.
(PAP/tek/bsc)