Walka o Wilczy Szaniec
Ponad 70 lat po II wojnie światowej trwa walka o byłą kwaterę Hitlera „Wilczy szaniec” w Gierłoży koło Kętrzyna.
Jedna z największych atrakcji turystycznych Warmii i Mazur, od ponad 20 lat, jest w prywatnych rękach. Kwaterę Hitlera chce odzyskać Nadleśnictwo Srokowo, które jest właścicielem tego terenu, bo prywatny dzierżawca nie płaci czynszu i nie inwestuje, by miejsce to stało się atrakcyjniejsze dla zwiedzających. Z kolei dzierżawca zarzuca nadleśnictwu, że blokuje jego inicjatywy. Obie strony sądzą się, a Wilczy Szaniec próbuje zająć komornik.
Sprawą zajęli się Wojciech Chromy i Leszek Tekielski
Wilczy Szaniec (Wolfschanze), położony w lasach w okolicach Kętrzyna, był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera. Był to zamaskowany w lesie kompleks około 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły też dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie,centrale dalekopisowe. Kwatera miała 250 hektarów i pierwotnie była otoczona zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.
W Gierłoży 20 lipca 1944 r. płk Claus von Stauffenberg dokonał nieudanego zamachu na Hitlera. Dziś Gierłoż jest jedną z największych atrakcji turystycznych Warmii i Mazur. Odwiedza ją rocznie od 180 tysięcy do 200 tysięcy turystów z Polski i zagranicy.
(wch/bsc)