Muzea otworzyły swoje podwoje!
Miłośnicy historii i kultury czekają co roku z utęsknieniem na ten moment. Podczas Europejskiej Nocy Muzeów swoje tajniki odkryły zwiedzającym muzea na Warmii i Mazurach.
Olsztyn
Europejska Noc Muzeów odbyła się się m.in. na Zamku Kapituły Warmińskiej i w Muzeum Przyrody. Zwiedzający mogli wejść na wieżę, przebrać się w historyczne stroje, spróbować swoich sił w „skacie”, czyli popularnej kiedyś na Warmii grze karcianej, zobaczyć krótkie scenki grupy rekonstrukcyjnej i zwiedzić zamkowe poddasze. Wieczorem otwarte były również trzy różne wystawy.
Posłuchaj relacji Izabeli Malewskiej
W olsztyńskim Muzeum Przyrody przy ulicy Metalowej przygotowano wędrówkę z latarkami po muzealnej ekspozycji oraz konkursy rozpoznawania „głosów” warmińskiej i mazurskiej przyrody.
Dobre Miasto
Prezentacją zabytkowych samochodów jadących w 3 Rajdzie Szlakiem Napoleona rozpoczęła się Noc Muzeów w Dobrym Mieście. W Skansenie Miejskim i na Przedmurzu można było oglądać stroje, mundury i elementy uzbrojenia z epoki napoleońskiej. Natomiast Grupa Rekonstrukcji Historycznej Allenstein przeniosła widzów w czasy II wojny światowej, która nad brzegiem Łyny inscenizowała potyczkę wojsk. Na miejscu było również stoisko wybijania dobromiejskiej monety pamiątkowej.
W Galerii Sztuki w Skansenie Miejskim o tajnikach ikonografii opowiadali Lidia Mossakowska i Ryszard Walkowski. Można było zwiedzać ekspozycje historyczne w Baszcie Bocianiej i wziąć udział w warsztatach wypieku rogalików, wywoływaniu zdjęć w pracowni fotograficznej i pokazie strzyżenia w zabytkowym zakładzie fryzjerskim. Nie zabrakło również kino pod chmurką z niemym filmem z 1934 roku, a na koniec partyzanckiego ogniska.
Elbląg
Podróż w czasie do 1918 roku i spacer po Placu Słowiańskim? Podczas Nocy Muzeów wszystko jest możliwe. W elbląskim muzeum została zademonstrowana pierwsza aplikacja umożliwiająca wejście do środka makiety. Dzięki nowoczesnym technologiom współcześni mieszkańcy mogli znaleźć się na Placu Fryderyka Wilhelma. Makietę podarował muzeum urodzony w Elblągu Hans Joachim Pfau. Spacerując można było oglądać między innymi Ratusz Staromiejski. W planach jest stworzenie kolejnych takich aplikacji – między innymi osady Truso. Autorami aplikacji są elblążanie z firmy theConstruct. Ci sami, którzy do wirtualnej rzeczywistości przenieśli niedawno elbląską starówkę.
PRL – był z kolei motywem przewodnim Nocy Muzeów w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Zainteresowani przenieśli się w nie tak odległe czasy, uczestniczyli w prywatce, pokazie mody, prezentacji aut z epoki i wielu ciekawostek z PRL-u – powiedziała dyrektor muzeum Maria Kasprzycka. Imprezie towarzyszyły przejażdżki prawie 60-letnim zabytkowym tramwajem na trasie ulic Druska-plac Słowiański. Kursy trwały do północy. Do tego czasu czynna była również Wieża Targowa, z której można było podziwiać Elbląg nocą.
Ełk
Na terenach Ełckiej Kolei Wąskotorowej Muzeum Historyczne zaprezentowało ostatnie nabytki, w tym kolekcję monet zakonu krzyżackiego. Nowością były spotkania z kolekcjonerami. Marek Buze pokazł swoje bogate zbiory: notgeldy, czyli ówczesne dokumenty zastępujące pieniądze, znaczki plebiscytowe, a także kilkaset przedwojennych pocztówek Ełku (sprawdź szczegóły).
Frombork
Seanse w planetarium, specjalne wystawy oraz zwiedzanie dawnego pałacu biskupiego i dawnej dzwonnicy na Wzgórzu Katedralnym – to najważniejsze przedsięwzięcia Nocy Muzeów we Fromborku. W pałacu można było zobaczyć różne skarby z Warmii i Mazur, a jedna z wystaw w zespole poszpitalnym św. Ducha dotyczyła trumien. W muzeum można było zobaczyć też kolekcję numizmatyczną.
Grunwald
Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów na Polach Grunwaldzkich odbyła się się Gala Profesjonalnych Walk Rycerskich. Wcześniej otwarte zostało Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i nowa wystawa opowiadająca o życiu mieszkańców Prus od XII do XV wieku. Nie zabrakło również propozycji dla najmłodszych – rycerskich i plebejskich gier.
Lidzbark Warmiński
W mieście została otwarta brama zamkowa. Impreza rozpoczęła się koncertem uczniów i nauczycieli lidzbarskiej szkoły muzycznej. Później zaprezentowany został taniec dworski.
Na zamku w Lidzbarku Warmińskim odbyły się dwie gry terenowie. Jedna z nich to poszukiwanie skarbu. Uczestnicy Nocy Muzeów dowiedzieli się „Czy Kopernik widział Merkurego?”. Opowiedział o tym astronom Jacek Drążkowski. W letnim refektarzu odbyły się warsztaty rękodzieła. Z kolei w przyziemiach krużganków pokaz musztry zaprezentował Wileński Pułk Muszkieterski.
(mlew/ażył/kan/łw)