Welski Park Krajobrazowy chroni życie płazów
Pracownicy Welskiego Parku Krajobrazowego ratują płazy, które wyruszają w wędrówkę ze swoich zimowisk do zbiorników wodnych, by złożyć skrzek.
Po kilku latach obserwacji pracownicy zauważyli, że zwierzęta wybierają niemal te same trasy. Wpadli na pomysł, aby w tych miejscach rozstawić, wzdłuż jezdni, zapory zapobiegające wchodzeniu płazów na drogę. Te płazy, które się tam zatrzymają, będą w pojemnikach przenoszone do pobliskiego stawu.
Do tej pory rozstawiono już kilkaset metrów takiego płotu, głównie wzdłuż drogi przy stawach hodowlanych w pobliżu wsi Koszelewy. Jest to rozwiązanie tymczasowe, które pozwoli ocenić skalę zjawiska i zaplanować stałe rozwiązania zabezpieczające trasy migracji płazów.
Działania Welskiego Parku Krajobrazowego co roku wspierają uczniowie Szkoły Podstawowej w Koszelewach. Podczas wspólnych patroli mali ekolodzy uczestniczyli w terenowej lekcji dotyczącej gatunków, zwyczajów i metod ochrony płazów.
(mostr/kan/bsc)
















![Wielkie bicie Gitarowego Rekordu Świata w Olsztynie [ZDJĘCIA] Wielkie bicie Gitarowego Rekordu Świata w Olsztynie [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F05%2FGitarowy-rekord-swiata-10.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)











