150 rocznica Powstania Styczniowego
W Salach Kopernikowskich olsztyńskiego zamku odbędzie Wieczór Zamkowy pod tytułem „W 150-tą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”.
O genezie, przebiegu i skutkach zrywu niepodległościowego w 1863 roku opowie dr Tomasz Chrzanowski. Po prelekcji odbędzie się koncert.
Powstanie Styczniowe było największym zrywem narodowo-wyzwoleńczym Polaków przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Mimo klęski militarnej, powstanie umocniło świadomość narodową i miało wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. Wybuchło 22 stycznia 1863 roku i trwało do jesieni roku 1864 roku, a utworzone „państwo podziemne” funkcjonowało jeszcze w 1865.
Stoczono około 1200 bitew i potyczek, w walkach uczestniczyło w sumie 200 tysięcy powstańców. Kilkadziesiąt tysięcy poległo lub zostało straconych przez Rosjan, 38 tysięcy osób zaborca zesłał na Syberię. Ponadto władze carskie konfiskowały majątki uczestników powstania oraz przeprowadziły intensywną rusyfikację ziem polskich. Równocześnie powstanie przyczyniło się do wewnętrznego umocnienia Polaków i stanowiło moment zwrotny w tworzeniu się nowoczesnego narodu. Rodacy wykazali się umiejętnością organizowania skutecznego aparatu państwowego w najtrudniejszych warunkach. Struktury organizacyjne z tamtego czasu były doświadczeniem, z którego korzystali twórcy państwa podziemnego podczas II wojny światowej.