Region
Barczewo pamięta o wybitnej artystce
Jej tkaniny artystyczne znane są na całym świecie, ale ona całe dorosłe życie związała z Warmią i Mazurami. Najpierw Mikołajki, Reszel, aż w końcu w 1980 roku osiadła w Barczewie, gdzie utworzyła w dawnej synagodze Centrum Tkactwa Warmii i Mazur.
Mowa o zmarłej przed 3 laty Barbarze Hulanickiej, artystce plastyczce, której pasją było tkactwo i odtwarzanie dawnych wzorów tkanin, kilimów i dywanów.
W Barczewie, w Saloniku Feliksa Nowowiejskiego, otwarta została pracownia artystki.
Zdaniem Magdaleny Łowkiel-Klimek, to druga znacząca postać dla Barczewa.
Barbara Hulanicka zasłynęła tworzeniem tkanin artystycznych przy użyciu dawnych technik tkactwa warmińskiego i mazurskiego. Częstym motywem jej prac są odwołania do dorobku kulturowego regionu, w którym spędziła życie. Jej dzieła, szkice i warsztaty tkackie można podziwiać w Saloniku Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.
Na zbiory składała się cała społeczność – wyjaśnia Magdalena Łowkiel-Klimek.
Prace Barbary Hulanickiej znajdują się w kolekcjach muzeów w kraju m.in. w Centralnym Muzeum Historii Włókiennictwa w Łodzi, Galerii Zachęta w Warszawie i na świecie m.in. w Watykanie, Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Szwajcarii, Republice Południowej Afryki, Australii, Stanach Zjednoczonych i Francji.
Pracownię można zwiedzać od wtorku do piątku w godz. 9-17, a w soboty w godz. 8-16.
(dgrzym/łw)