Wszyscy repatrianci ubiegają się o pobyt stały w Polsce
Wszystkie osoby polskiego pochodzenia, ewakuowane z Donbasu i przebywające w ośrodkach w Rybakach i Łańsku, złożyły wnioski o zezwolenie na pobyt stały.
Niezbędne dokumenty przyjmowali urzędnicy Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Jednocześnie wszczęto postępowania legalizacyjne. Do końca tygodnia wojewoda warmińsko-mazurski powinien wydać pierwsze zezwolenia na pobyt stały. Takie zezwolenie zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych. Oznacza to, że osoby, które przyjechały z Donbasu, będą mogły legalnie mieszkać i pracować w Polsce.
Uzyskanie zezwolenia na pobyt stały jest też bardzo istotnym krokiem na drodze do uzyskania polskiego obywatelstwa. Zezwolenie takie udzielane jest na czas nieokreślony. Tymczasem w banku ofert, uruchomionym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, gromadzone są informacje o wszelkich formach pomocy osobom polskiego pochodzenia ze Wschodniej Ukrainy. Dotyczą one kwestii związanych między innymi z pracą i mieszkaniem.
Zgodnie z założeniami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i wojewody warmińsko-mazurskiego, uchodźcy mają przebywać w ośrodkach maksymalnie 6 miesięcy. (karp/bsc)