Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

75. rocznica „krwawej niedzieli”. Wydarzenie to było początkiem rzezi wołyńskiej

Fot. A. Pastuszka

11 lipca 1943 roku o świcie UPA, często przy aktywnym współudziale miejscowej ludności ukraińskiej zaatakowała 99 miejscowości, w których żyli Polacy, a dzień później, 12 lipca kolejne 50 miejscowości.

Miejskie uroczystości upamiętniające rocznicę zbrodni wołyńskiej odbyły się w Elblągu pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. Zebrali się na nich przedstawiciele władz, mieszkańcy miasta – również ci, którzy przeżyli ten krwawy czas na Wołyniu.

Podczas uroczystości w Elblągu, obecny był Stanisław Seroczyński, ocalały mieszkaniec dawnego województwa wołyńskiego, który przypomniał krwawe wydarzenia z tamtych lat. Pierwszą miejscowością, gdzie zaatakowano Polaków, była Parośla.

W byłym województwie wołyńskim wiele miejscowości zamieszkanych przez Polaków przestało istnieć. Dzisiaj nie ma po nich śladu. O tych ofiarach nie możemy dzisiaj zapomnieć  – apelowali uczestnicy obchodów.

Historycy obliczają, że w „krwawą niedzielę” mogło zginąć ok. 8 tys. Polaków, głównie kobiet, dzieci i starców. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, nierzadko w kościołach podczas mszy św. i nabożeństw.

Według szacunków badaczy, ludobójstwo na Wołyniu w latach 1943-1945 pochłonęło ok. 50-60 tys. polskich ofiar, zaś ukraińskie czystki na Kresach i w Małopolsce Wschodniej od 100 do 200 tys. Polaków oraz niewielką liczbę ratujących ich Ukraińców.

Na mocy uchwały Sejmu z 22 lipca 2016 roku, dzień 11 lipca ustanowiony został jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Posłuchaj relacji Anety Pastuszki

Fot. A. Pastuszka

 

Autor: A. Pastuszka/A. Socha
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, rocznica, Wołyń, Ukraińcy, Rzeź Wołyńska, Polacy
Makabryczne znalezisko w gminie Stawiguda. Śledczy pracują nad rozwikłaniem zagadki sprzed 20 lat

Policjanci z Olsztynka odkopali w lesie szkielet człowieka. Jak informuje policja, sprawa może mieć związek z zaginięciem sprzed 20 lat. - Aby to potwierdzić, niezbędne są...

Zamknij
RadioOlsztynTV