73 lata temu rozpoczęto walkę o wyzwolenie Wilna. W Olsztynie mieszka 5 uczestników Operacji Ostra Brama
Żołnierze Armii Krajowej z Warmii i Mazur wyjeżdżają na uroczystości 73. rocznicy Operacji Ostra Brama. 7 lipca 1944 roku polskie oddziały AK, w ramach akcji „Burza” rozpoczęły walki o wyzwolenie Wilna z rąk okupanta niemieckiego.
Uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia odbędą się dziś o godzinie 15.00, w miejscu ostatniej bitwy stoczonej z wycofującymi się hitlerowcami – w podwileńskich Krawczunach.
Major Ireneusz Hurynowicz wspomina, że Operacja Ostra Brama była zrywem w walce o wolną Polskę. Chodziło o to, by Polacy mogli przekazać Wilno Rosjanom jako gospodarze miasta. Żołnierze Armii Krajowej z Warmii i Mazur co roku przyjeżdżają na uroczystości rocznicowe.
Na Wileńszczyźnie nie ma już żyjących uczestników tych wydarzeń, natomiast tylko w Olsztynie mieszka 5 uczestników bitwy pod Krawczunami.
W ciągu tygodnia walk w operacji „Ostra Brama” zginęło około 500 żołnierzy AK, ponad 1000 zostało rannych. Tymczasem miasto jednego okupanta zmieniło kolejnego – Sowieci szybko przejęli kontrolę nad Wilnem. Dowództwo AK aresztowano, a wkrótce także większość żołnierzy została wywieziona na Wschód.
Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago
Autor: A. Skrago
Redakcja: A.Podbielska