Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polacy coraz częściej kupują samochody elektryczne. Ile ich jeździ po drogach?

Według danych z końca lipca  w Polsce zarejestrowanych było łącznie 52 881 samochodów z napędem elektrycznym. Przez pierwsze siedem miesięcy tego roku liczba takicj aut zwiększyła się o 14 098 sztuk, tj. o 44% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r.

Pod koniec lipca 2022 r. po polskich drogach jeździło 50 679 elektrycznych samochodów osobowych. W pełni elektryczne auta odpowiadały za 49% floty, a pozostałą część (51%) stanowiły hybrydy typu plug-in.

Obserwując rejestracje nowych i używanych pojazdów bateryjnych i hybryd plug-in, widać, że oprócz 40-procentowego wzrostu liczby tych pojazdów zmienia się również proporcja. O ile bowiem rok temu zdecydowanie więcej było rejestrowanych hybryd plug-in, o tyle w ciągu siedmiu miesięcy tego roku zarejestrowano więcej pojazdów bateryjnych

– mówi Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

W dalszym ciągu rośnie też liczba elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec lipca wynosiła 14 967. Pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 770 szt.

Równolegle do pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się infrastruktura ładowania. Pod koniec lipca 2022 r. w Polsce funkcjonowały 2293 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (4431 punktów). 29% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 71% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W lipcu uruchomiono 61 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (104 punkty).

Redakcja: Ł. Sadlak
Źródło: PZPM

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w raport
Koronaraport: stały poziom zakażeń w Polsce i regionie

Minionej doby badania potwierdziły 651 zakażeń koronawirusem, w tym 78 ponownych. Nie zmarł żaden pacjent z COVID-19 – poinformowano w niedzielę na stronach rządowych. Na Warmii...

Zamknij
RadioOlsztynTV