Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

500 plus w nowej formule, czyli duże ułatwienia i więcej pieniędzy. Samorządy przygotowują się do wypłaty świadczeń

Fot. K. Grabowska

Bez kolejek i zbędnych formalności, za to ze zwiększoną pulą pieniędzy. Samorządy z Warmii i Mazur przygotowują się do wypłaty świadczeń z rządowego programu 500++. Od lipca liczba dzieci objętych pomocą, tylko w naszym regionie wzrośnie o 100 tysięcy. 

Najważniejsze dla rodzin było zniesienie kryterium dochodowego, co pozwoliło na udzielenie świadczenia każdemu dziecku. Są też prostsze procedury, bo urząd zamiast decyzji administracyjnej, teraz skupi się na informowaniu. Rodzice mają aż trzy miesiące na złożenie wniosku. Każdy, kto zrobi to do końca września, ma dostać wyrównanie od lipca. Dodatkowo wprowadzono dłuższy okres udzielania świadczenia, bo właśnie od lipca tego roku do maja, 2021 roku. W przyszłym roku nie będzie więc trzeba ponownie składać dokumentów. Szacuje się, że w województwie warmińsko-mazurskim pomoc trafi do 255 tysięcy dzieci. Rząd przekaże im 1,125 mld złotych.

Urzędnicy Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego poinformowali podczas konferencji w Olsztynie, że środki na wypłatę świadczenia zapewnione są w 74%. Pierwsze transze do poszczególnych samorządów trafią w najbliższych dniach, tak by móc wypłacać je od lipca. Brakująca kwota ma być uzupełniona z rezerwy celowej.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, wniosek, 500+, 500 plus, świadczenie
Świadczenie rodzinne w nowej odsłonie. Specjalny bus promował w Pasymiu program 500+

W ramach programu "Rodzina 500 plus" w woj. warmińsko-mazurskim przekazano dotąd rodzinom blisko 3 mld zł. W poniedziałek w liczącym 2,5 tys. mieszkańców Pasymiu zainaugurowano akcję...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV