Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

30-krotność składki ZUS, emerytury stażowe i exposé premiera. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Od lewej: Elżbieta Szydlik, Marcin Burza, Krzysztof Kaszubski, Jarosław Szunejko, Wiesław Łubiński

Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego w audycji byli:

  • Elżbieta Szydlik – regionalna sekcja oświaty i wychowania NSZZ Solidarność,
  • Jarosław Szunejko – przewodniczący rady OPZZ województwa warmińsko-mazurskiego,
  • Marcin Burza – prezes zarządu warmińsko-mazurskiego Klubu Biznesu,
  • Wiesław Łubiński – wiceprezes zarządu BCC, kanclerz loży olsztyńskiej.

Temat 1.
Rząd wycofał się z limitu 30-krotności składki ZUS. PiS wycofał projekt tłumacząc, że robi ukłon w stronę tych, którzy przeciw niemu ostro protestowali, m.in. Solidarności. Rząd nie zarzuca pomysłu całkowicie, sygnalizuje również, że będzie chciał do niego wrócić. Do odrzucenia projektu, oprócz związków z NSZZ „Solidarność”, wzywali też OPZZ, Forum Związków Zawodowych, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club, ZPP, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego.

Temat 2.
Możliwość skorzystania z prawa do emerytury po 40 latach składkowych to ważny temat dla OPZZ, który od 2010 roku nieprzerwanie walczy o emerytury stażowe. Przez dwie kadencje Sejmu związkowcy prezentowali tę inicjatywę w parlamencie.

Temat 3.
W exposé premiera Mateusza Morawieckiego można było znaleźć również punkty dotyczące rynku pracy i pracodawców. „Będziemy zabiegać o równość w miejscu pracy” – mówił premier. Podkreślił też, że jego rząd wzmacnia rodzinę i docenia pracę kobiet. „Jako pierwsi podjęliśmy program ochrony prorodzinnych transferów społecznych i jako pierwsi konkretnie odpowiedzieliśmy na problemy nieopłacalnej pracy kobiet” – dodał Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w związkowcy, Krzysztof Kaszubski, Jarosław Szunejko, Wiesław Łubiński, My Wy Oni, Marcin Burza
M.Gornowicz: rosnące płace obciążają budżet Olsztyna. J.Babalski: miasto powinno być oszczędniejsze w wydawaniu pieniędzy

O finansach Olsztyna i projekcie przyszłorocznego budżetu Krzysztof Kaszubski rozmawiał z Mirosławem Gornowiczem - przewodniczącym komisji budżetu i finansów olsztyńskiej Rady Miasta z klubu radnych Ponad...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV