Aktualności, Kultura
25. Olsztyńskie Spotkania Teatralne. Studio festiwalowe w Polskim Radiu Olsztyn
Jednym z wyczekiwanych wydarzeń 25. Olsztyńskich Spotkań Teatralnych był monodram Janusza Gajosa pt. „Msza za miasto Arras”.
To sceniczna adaptacja głośnej powieści Andrzeja Szczypiorskiego, podejmująca temat ponadczasowych mechanizmów terroru, źródeł fanatyzmu i nietolerancji oraz tyranii władzy. Janusz Gajos powrócił do grania tego monodramu po ponad 20 latach. Jak mówił, po latach doszedł do wniosku, że Andrzej Szczypiorski ma przepis na całe zło, które dotyczy istnienia ludzi. – To jest schemat, według którego możni tego świata i ludzie żyjący pod ich wpływem ulegają temu i koło się bez przerwy powtarza – podsumował. „Msza za miasto Arras” to jedyny monodram w bogatym dorobku aktora Janusza Gajosa. Grę aktora publiczność Olsztyńskich Spotkań Teatralnych nagrodziła owacjami na stojąco.
Olsztyńskie Spotkania Teatralne rozpoczął spektakl „Na czworakach” Tadeusza Różewicza w reżyserii Jerzego Stuhra. Jerzy Stuhr nie tylko wyreżyserował spektakl, ale również zagrał w nim główną rolę. Do sztuki powrócił po latach, bowiem była ona tematem jego pracy magisterskiej. Jak mówił, dzisiaj jej przesłanie idealnie wpisuje się w jego sytuację życiową.
Posłuchaj rozmowy Agnieszki Lipczyńskiej z Jerzym Stuhrem
Jedną z ról gra Dorota Stalińska, która podkreślała aktualność, napisanego ponad 40 lat temu, tekstu.
Posłuchaj rozmowy Agnieszki Lipczyńskiej z Dorotą Stalińską
W przedstawieniu zagrali także między innymi: Wiesław Komasa i Anna Karczmarczyk.
(alip/bsc)