Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

175 rocznica urodzin Kętrzyńskiego

pomnik Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie

Mówiono o nim, że przywrócił Mazury Polsce, a Polskę Mazurom – tak o Wojciechu Kętrzyńskim napisał w biografii historyk Andrzej Wakar.

Wojciech Kętrzyński – publicysta, etnograf, historyk, poeta, który zajmował się problematyką prusko-mazurską, urodził się 175 lat temu. Leksykon Warmii i Mazur podaje, że Kętrzyński urodził się w Giżycku, 11 lipca 1838 r., jako Adalbert von Winkler, syn Józefa Winklera, oficera pruskiego i Niemki Eleonory z domu Raabe, pochodzącej z Nowej Wsi pod Iławą.

Ojciec wywodził się ze szlacheckiej rodziny, a nazwisko zawdzięczał miejscowości „Kętrzyno” w powiecie wejherowskim. Dziadkowi dopisano „von Winkler” do nazwiska, a ojciec Wojciecha Kętrzyńskiego zaczął używać już tylko samego dopisku.

Mój ojciec był Polakiem, moja matka jest Niemką (…) mimo to zawsze czułem się Polakiem, nawet wtedy, kiedy nie rozumiałem żadnego słowa po polsku – pisał Kętrzyński.

Brał udział w powstaniu styczniowym, przewożąc tajne dokumenty i broń. Był dwukrotnie więziony. Założył tajne Towarzystwo Mazurskiej Inteligencji Ludowej, później przekształcone w Komitet Niesienia Pomocy Mazurom, następnie zaś w Centralny Komitet dla Mazur, Śląska i Pomorza.

Wojciech Kętrzyński zmarł 15 stycznia 1918 roku we Lwowie, nie doczekawszy odzyskania przez Polskę niepodległości. Został pochowany na cmentarzu Łyczakowskim, niedaleko grobu Marii Konopnickiej. Pamięć Wojciecha Kętrzyńskiego uczczono, nadając w 1946 mazurskiemu miastu Rastembork nazwę Kętrzyn. (ali/mlu/mow/as)

Więcej w Kętrzyn
Kętrzyn z budżetem obywatelskim

Zatwierdzili go miejscy radni na ostatniej sesji. Mieszkańcy będą mieli do wykorzystania 1 procent dochodów Kętrzyna, czyli około 650 tysięcy złotych rocznie - mówi Władysław Litwinowicz...

Zamknij
RadioOlsztynTV