Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

10 kwietnia 2010 – Pamiętamy!

Fot. B. Świerkowska-Chromy

Mija 6 lat od katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem. 10 kwietnia 2010 roku zginęli przedstawiciele polskiej elity politycznej i wojskowej, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej lecieli wówczas wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych. Żadna z 96 osób nie przeżyła katastrofy.

Polska pełna jest dowodów pamięci o ofiarach katastrofy. Są patronami szkół, ulic czy rond; przypominają o nich pomniki i tablice oraz inicjatywy społeczne. Katastrofa Tu-154M w Smoleńsku stała się tematem kilkunastu książek dziennikarskich, ale trafiła też na karty beletrystyki. Tym tragicznym wydarzeniom poświęcono także kilkanaście filmów dokumentalnych i dwie produkcje fabularne.

10 kwietnia 2016 roku, w audycji Niedziela Odkrywców, przypominamy dwie tragiczne dla Polski rocznice: Zbrodnię Katyńską z 1940 roku i Katastrofę Smoleńską z 2010 roku. Mirosław Sochacki przedstawia relacje dwóch nieżyjących już świadków, którzy otarli się o te historyczne wydarzenia. Są to profesor Stanisław Swianiewicz i ksiądz infułat Julian Żołnierkiewicz.

Mirosław Sochacki zaprasza do wysłuchania wspomnień tych tragicznych wydarzeń

 

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Smoleńsk, katastrofa
Katastrofa smoleńska

Będzie ponowne badanie okoliczności katastrofy smoleńskiej. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powołał specjalną podkomisję w ramach Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. O nowej podkomisji dyskutowali...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV