Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Żyjemy coraz dłużej, później zawieramy związki małżeńskie, rzadziej się rozwodzimy. GUS sprawdził jacy są statystyczni Polacy

Dane dotyczące statystycznego Polaka – po raz pierwszy w swojej historii – opublikował Główny Urząd Statystyczny. Data publikacji zbiegła się z obchodami Światowego Dnia Ludności.

38 milionów 433 tysiące – to liczba ludności w Polsce w 2016 roku. Statystyczny Polak ma 40 lat, Polka – prawie 42 lata. Średni wiek inaczej wygląda, biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania. Mieszkańcy wsi są młodsi – średni wiek to około 38 lat, w miastach to 41 lat.

Z badań GUS wynika, że żyjemy coraz dłużej. Urodzony w 2016 roku chłopiec przeciętnie będzie żyć 73 lata, a dziewczynka – 81 lat.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że przeciętny Polak żeni się w wieku 29 lat, to o pięć lat później niż na początku lat 90-tych. Obecnie średni wiek panny młodej to 27 lat.

Życie małżeńskie nieznacznie się wydłuża. W 2016 roku rozwiodło się 63 tysięcy małżeństw, o 4 tysiące mniej niż w 2015. Obecnie średni okres trwania małżeństwa wynosi 14 lat. Ciekawostką jest też fakt, że najwięcej dzieci w 2016 roku urodziło się latem, we wtorek 13 września.

PAP/BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kobiety, urodziny, życie, GUS, małżeństwo, Polak, Polka, rozwór
Wyjątkowy koncert na cześć najstarszych mieszkańców gminy Orzysz. 48 seniorów powyżej 90 roku życia odebrało medale i upominki

W gminie Orzysz mieszka 35 kobiet i 13 mężczyzn, którzy ukończyli 90 lat. 90-latkowie otrzymali od samorządu drobne upominki, pamiątkowe medale i wysłuchali koncertu. - Postanowiliśmy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV