Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ZUS: zasiłek opiekuńczy wydłużony do 3 maja 2020 roku

Fot. KMP Elbląg

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, w związku z zamknięciem placówek oświatowych z powodu koronawirusa, został wydłużony do 3 maja 2020 roku. Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie obowiązuje od 27 kwietnia. Nie zmieniły się zasady korzystania z tego świadczenia.

Od 1 do 24 kwietnia, na Warmii i Mazurach złożono ponad 11 tys. wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do oddziału ZUS w Elblągu wpłynęło 3203, a do oddziału w Olsztynie 7905 wniosków.

Z dodatkowego zasiłku na opiekę nad dziećmi, których placówki oświatowe są zamknięte w związku z Covid-19, można korzystać obecnie do 3 maja. Świadczenie przysługuje na czas zamknięcia żłobków, przedszkoli, szkół, klubów dziecięcych i innych placówek, do których uczęszczają dzieci.

Zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do ukończenia 8 lat oraz opiekunom starszych dzieci, które mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. O zasiłek mogą wnioskować także ubezpieczeni rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, bo jest zamknięta z powodu epidemii

– mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Z możliwości skorzystania z dodatkowego świadczenia mogą skorzystać też rodzice młodszych dzieci, którymi dotychczas opiekowała się „niania” na umowie uaktywniającej, a teraz z powodu epidemii koronawirusa nie może.

Żeby otrzymać zasiłek trzeba złożyć u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Tylko prowadzący własną działalność gospodarczą przekazują takie oświadczenie bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy mogą je wysłać przez Internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Źródło: ZUS
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS
Podczas pandemii łatwiejsze składanie wniosków o zasiłek macierzyński i zasiłek pogrzebowy

W imieniu osób do tego uprawnionych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wystąpić do Urzędu Stany Cywilnego o niezbędne odpisy aktów urodzenia czy aktów zgonu. Aby ZUS mógł...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV