Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Żołnierze z całej Polski przyjechali do Braniewa. Szkolą się na czołgistów

Fot. 9BBKPanc

Ponad 20 żołnierzy z całej Polski wzięło udział w specjalistycznym kursie dla kierowców czołgów. W trakcie szkolenia kursanci uczą się prowadzić czołg PT-91 oraz T-72.

Nowe umiejętności zdobywają żołnierze z jednostek 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej. Podczas szkolenia żołnierze zdobywają wiedzę, która będzie im niezbędna do prowadzenia czołgu, czyli zwracania uwagi na prędkościomierz i obrotomierz oraz ciśnienie. Poza tym trzeba zwracać także uwagę na ukształtowanie terenu. Czołg waży około 45 ton i osiąga prędkość do 70 km/h. W jego wnętrzu nie ma zbyt dużo miejsca. Ledwo mieszczą się trzy osoby.

Czołgistą może zostać każdy żołnierz, którzy przejdzie dwumiesięczny kurs. Podczas szkolenia instruktorami byli żołnierze z 1 batalionu czołgów 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Kurs kończy się egzaminem, którzy przeprowadzają egzaminatorzy z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Fot. 9BBKPanc

Fot. 9BBKPanc

Fot. 9BBKPanc

Fot. 9BBKPanc

Fot. 9BBKPanc

Fot. 9BBKPanc

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w czołg
Skarby spod ziemi, czyli tajemnice trójkąta lidzbarskiego. Słuchaj audycji Odkrywamy Warmię i Mazury

Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Historyczno-Kolekcjonerskie z Lidzbarka Warmińskiego przeszukiwało bagienny teren na obrzeżach miasta. Według ustnych przekazów miały być tam składowane niemieckie pojazdy pancerne biorące udział w walkach...

Zamknij
RadioOlsztynTV