Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Żołnierze WOT uczą się udzielania pierwszej pomocy. Szkolenia trwają w Giżycku, Morągu i Braniewie

Fot. 4 W-MBOT

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej uczą się kwalifikowanej pomocy medycznej. W Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie WOT takie szkolenia odbywają się obecnie w trzech batalionach: w Giżycku, Morągu i Braniewie.

Żołnierze uczą się udzielania pierwszej pomocy do momentu przekazania danej osoby służbom medycznym. Podczas ćwiczeń największym wyzwaniem jest triage, czyli procedura stosowana w medycynie ratunkowej, która umożliwia oddzielenie pacjentów najbardziej potrzebujących pomocy od tych, którzy nie wymagają pilnej interwencji lekarzy.

Po zakończeniu szkolenia żołnierze WOT będą mogli działać w tzw. zespołach wymazowych i pomagać w opiece nad hospitalizowanymi pacjentami. W szpitalach transportują i podłączają butle z tlenem, pomagają personelowi w podstawowych czynnościach medycznych, logistycznych i administracyjnych.

Do działań w punktach wymazowych w województwie warmińsko-mazurskim gotowych jest prawie 150 wykwalifikowanych ratowników.

Autor:K.Kantor
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, pierwsza pomoc, WOT
Pomagają kombatantom nie tylko w Święto Niepodległości. „Takie wsparcie w dobie pandemii jest bardzo potrzebne”

Terytorialsi z 45. Batalionu Lekkiej Piechoty w Olsztynie także dziś, w Narodowe Święto Niepodległości, byli z kombatantami. Żołnierze przywieźli seniorom m.in. ciepłe posiłki. Taka pomoc w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV