Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zobacz zwiastun „Chłopów”. Film zachwycił widzów na festiwalu w Toronto

Mat. prasowe

Owacjami na stojąco publiczność prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto nagrodziła twórców filmu „Chłopi” po jego światowej premierze. Również pierwsze recenzje pełne są zachwytów nad animacją malarską w reżyserii DK i Hugh Welchmanów. 

Para ma już na swoim koncie Europejską Nagrodę Filmową, nominacje do Złotego Globu i Oscara za słynnego „Twojego Vincenta”. Do polskich kin „Chłopi” trafią 13 października, wcześniej film weźmie udział w Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dziś prezentujemy pełny zwiastun „Chłopów”.

Reżyserzy DK Welchman i Hugh Welchman stworzyli kolejne naprawdę imponujące dzieło animowane. Dynamiczny, wciągający dramat, który ożywia przyjemności i bóle przeszłości.”- czytamy w Screen Daily. „Jest to dokładnie to, czego można się spodziewać po kolejnym filmie twórców „Twojego Vincenta” i coś zupełnie niespodziewanego. Oto najlepszy rodzaj kinowego podbicia stawki: taki, który nie tylko powtarza przeszły triumf, ale sięga głębiej.  Zanimowanie w ten sposób tej 1000-stronicowej powieści to nie tylko adaptacja, to iluminacja. To także historia, która na pozór wydaje się odległa od współczesnego życia, ale opowiada o awansie, wyzwoleniu seksualnym i mizoginii wyrażającej się poprzez publiczne zawstydzenie – gdzie sztetl (przyp. w języku jidysz słowo „sztetl” oznacza „miasteczko”) spotyka się z mediami społecznościowymi

– napisał krytyk prestiżowego Indiwire. Natomiast The Playlist nazywa polski film „oszałamiającym wizualnie”.

„Chłopi”, podobnie jak „Twój Vincent”, powstali w technice animacji malarskiej. Jednak oba filmy znacznie się od siebie różnią. DK Welchman wyjaśnia: Skala dwóch filmów jest nie do porównania. „Twój Vincent” to kameralny film, gdzie jest dużo statycznych ujęć, dialogów. „Chłopi” to prawdziwe widowisko. W filmie mamy imponujące sceny tańca, bitwy. To niesamowicie dynamiczne ujęcia, kamera często wędruje za bohaterem, wiele dzieje się w kadrze. Praca nad dwoma filmami oczywiście przynosiła wyzwania, przy „Twoim Vincencie” tworzyliśmy wiele autorskich rozwiązań, „Chłopi” stawiają jednak poprzeczkę znacznie wyżej”.

Początkowo studio BreakThru Films nakręciło film z aktorami. W „Chłopach” wzięła udział plejada polskich gwiazd, m.in. Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Andrzej Konopka, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Robert Gulaczyk, Maciej Musiał, Dorota Stalińska, Julia Wieniawa. W głównej roli – Jagny − występuje Kamila Urzędowska.

– Ważne dla nas było, żeby w rolę Jagny wcieliła się nie tylko „najpiękniejsza dziewczyna w całych Lipcach”, ale żeby miała jeszcze mieszankę dziewczęcej beztroski, seksapilu i zadziorności. I to jest to, co zobaczyliśmy w Kamili Urzędowskiej – wybór wyjaśnił Sean Bobbitt, producent filmu.

Następnie ponad 100 malarzy w czterech studiach w Polsce, na Litwie, w Ukrainie i Serbii malowało olejne obrazy na płótnie, które stały się klatkami kluczowymi w filmie.  Artyści do tej pory poświęcili ponad 200 000 godzin pracy. Do malowania wykorzystano farby marki Cobra firmy Royal Talens. Farby te są rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu są znacznie bardziej ekologiczne i  zdrowsze dla malarzy. Animatorzy uzupełniali ujęcia namalowane przez malarzy, by całość filmu była płynna i przyjemna dla oka.

„Chłopi” są nominowani do Złotych Lwów w Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pokaz galowy odbędzie się 19 września.  „Chłopi” trafią do kin 13 października.

Autor: Ł. Adamski/Next Film
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, kino
„Fin del Mundo?” Takiego filmu dawno w polskim kinie nie było

Romans jak z melodramatu, pojedynek jak z westernu, podróż pociągiem jak z horroru, morderstwo jak z kryminału. A wszystko to po brzegi wypełnione symbolami, metaforami i...

Zamknij
RadioOlsztynTV