Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Znów będzie można zbierać winniczki

Ślimaki winniczki. Fot. Polish Snail Holding

Do 400 ton winniczków będzie można pozyskać w tym roku na Warmii i Mazurach – podała w środę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Przez ostatnie trzy lata zbiór i skup tych ślimaków nie był w tym regionie dozwolony.

Jak poinformowała Justyna Januszewicz z olsztyńskiej RDOŚ, legalne zbieranie winniczków będzie możliwe w woj. warmińsko-mazurskim między 20 kwietnia a 31 maja. Wcześniej zainteresowane firmy powinny złożyć wnioski o zezwolenia na prowadzenie skupu tych mięczaków.

Winniczki objęte są w Polsce tzw. częściową ochroną gatunkową. Można je okresowo pozyskiwać do celów przetwórstwa spożywczego jedynie za zgodą regionalnych dyrekcji ochrony środowiska; przez 30 dni w roku i wyłącznie osobniki o średnicy muszli powyżej 3 cm. Przez wiele lat woj. warmińsko-mazurskie było największym w kraju dostawcą winniczka. Jednak w latach 2014-2016 pozyskiwanie ślimaków w tym regionie wstrzymano. Główną przyczyną takiej decyzji była słaba kondycja populacji tego gatunku; wzrost udziału w populacji osobników „niewymiarowych”, zmniejszenie liczebności i zagęszczenia na poszczególnych stanowiskach.

W ubiegłym roku na zlecenie olsztyńskiej RDOŚ przeprowadzono w regionie kolejne badania dotyczące rozmieszczenia, liczebności, struktury wielkościowej i wiekowej populacji winniczka (wcześniejsze odbyły się w 2014 r. i w latach 2005-2006). Miało to pozwolić na porównanie wyników sprzed i w okresie „zaprzestania zbierania” oraz na ocenę aktualnego stanu populacji tego gatunku. Według RDOŚ, stwierdzono poprawę parametrów populacyjnych winniczka.

Przede wszystkim odnotowano wzrost osobników o wymiarach handlowych (powyżej 3 cm średnicy muszli) z 55 proc. w 2014 r. do 68 proc. w 2016 r.

– wynika z komunikatu opublikowanego przez tę instytucję. Podczas prowadzonego przez biologów monitoringu nie odnotowano natomiast większej liczby miejsc, w których występują te mięczaki, ani istotniejszych zmian w zagęszczeniu winniczków w badanych typach siedlisk. Najczęściej znajdowano je w siedliskach naturalnych (głównie brzegi wód i obrzeża lasów), ale ich największe zagęszczenie obserwowano w siedliskach antropogenicznych (siedliska ruderalne i nasypy kolejowe).

Ślimaki winniczki (Helix pomatia) to największe lądowe ślimaki występujące w Polsce. Jako gotowy produkt spożywczy są eksportowane na zachód Europy, głównie do Francji i Włoch. Zbiór ślimaków jest okazją do sezonowego zarobku, zwłaszcza dla mieszkańców rejonów o wysokim bezrobociu. Najlepsi, przy dobrych warunkach pogodowych potrafią zebrać nawet do kilkudziesięciu kilogramów, czyli ok. tysiąca sztuk dziennie.

Ślimaki winniczki. Fot. Polish Snail Holding

(PAP/as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w RDOŚ, Mazury, winniczki, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Justyna Januszewicz
Odstrzał żubrów w Puszczy Boreckiej pod kontrolą Lasów Państwowych

Wszystkie przypadki odstrzału żubrów w Puszczy Boreckiej w latach 2012-2016 zostaną skontrolowane - zdecydował dyrektor generalny Lasów Państwowych. Do czasu zakończenia kontroli leśnicy nie będą mogli...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV