Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Znika molo nad Ukielem

Fot. OSiR Olsztyn

Nowe molo ma zostać wybudowane w Centrum Rekreacyjno-Sportowym nad jeziorem Ukiel za 3,7 mln zł. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo i komfort wypoczywających – poinformował Urząd Miasta w Olsztynie. Prace rozbiórkowe starego obiektu już się rozpoczęły.

Zdemontowane balustrady i zrywane deski stanowiące nawierzchnię pomostu – tak wygląda teraz molo w Olsztynie. Wykonawca już rozpoczął prace, by zdążyć z realizacją zadania przed końcem kwietnia. Dotychczasowy obiekt wkrótce przestanie istnieć. Praktycznie wszystkie jego elementy, wraz z drewnianymi palami, na których była wsparta konstrukcja, zostaną rozebrane. W kolejnych tygodniach zacznie powstawać nowe molo.

Jednym z zadań będzie wbicie 36 sztuk nowych, stalowych pali, które będą stanowić podstawę obiektu. Sama konstrukcja pomostu – m.in. odeskowanie oraz balustrady – zostaną wykonane z drewna dębowego. To zapewni trwałość nowego mola.

Nowe molo w kwietniu

Zaplanowane prace mają zostać zrealizowane do końca kwietnia. – To niezwykle istotne, bowiem w ostatni weekend maja stolica Warmii i Mazur będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w triathlonie, które pierwszy raz odbędą się w Polsce – poinformowali urzędnicy.

Przebudowa mola oraz utworzenie na nim punktu widokowego ma zmniejszyć oddziaływanie człowieka na tereny bytowania cennych gatunków. Zaplanowano kupno lunet i lornetek, by umożliwić obserwację przyrody i gatunków cennych przyrodniczo wokół jezior Ukiel i Zgniłek. Ma powstać też mobilna aplikacja z materiałami dydaktycznymi i wirtualna ścieżka, która będzie prowadzić wyznaczoną trasą w południowej części korytarza ekologicznego Las Miejski – jezioro Ukiel.

– Realizacja tego projektu zachęci do korzystania z urządzonych miejsc, z poszanowaniem terenów nieprzekształconych, bogatych w florę i faunę – poinformowała dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Justyna Sarna-Pezowicz.

Każdego roku teren Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel odwiedza ponad 1,1 mln mieszkańców Olsztyna oraz gości.

Fot. OSiR Olsztyn

Fot. OSiR Olsztyn

Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, plaża miejska, jezioro Ukiel
Kradzież zegarka wartego 24 tys. zł. Policja szuka dwóch mężczyzn

Olsztyńscy policjanci wyjaśniają sprawę kradzieży zegarka wartego ponad 24 tys. zł. Osoby mogące pomóc w identyfikacji mężczyzn widocznych na filmie, są proszone o kontakt z policją....

Zamknij
RadioOlsztynTV