Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Znamy harmonogram Rajdu Polski 2023. Będzie kilka nowości

Fot. P. Getka

To będzie szesnaście odcinków ciekawie zapowiadającego się, rajdowego serialu. Organizatorzy Rajdu Polski (19-21 maja) opublikowali właśnie szczegóły imprezy, która będzie jedną z rund Mistrzostw Europy.

Zmieniona – w porównaniu z poprzednimi edycjami – trasa będzie liczyć ponad 180 kilometrów odcinków specjalnych. Nowości przewidziano zwłaszcza na ostatni dzień zawodów. Walka o zwycięstwo rozpocznie się jeszcze przed ceremonią startu, kiedy to ruszy odcinek kwalifikacyjny Baranowo. Jego wyniki zdecydują o kolejności startowej do pierwszego etapu imprezy. Sobota to 4 OS-y, z czego trzy – to już tradycja – będą pokonywane dwukrotnie (Świętajno, Markowskie i Wieliczki).

I teraz czas na nowości, czyli niedzielę. Finałowy etap rywalizacji przeniesie się na zachód od Mikołajek. Wszystkie cztery próby załogi pokonają dwukrotnie. Najpierw całkowicie nowy OS Barczewo (10,73 km), po którym zawodników czeka kolejna nowość, czyli odcinek Biskupiec (12,3 km). W drodze powrotnej do Mikołajek przewidziano jeszcze starcia na oesach Gmina Mrągowo (9,4 km) oraz Mikołajki (6,68 km), który stanowi zmienioną wersję próby Mikołajki MAX, a finałową pętlę rajdu zakończy Power Stage Gmina Mrągowo.

fot. P. Getka

Na mazurskich trasach ma się pojawić absolutna czołówka europejskich rajdów. Uwagę zwraca zwłaszcza rzesza młodych, skandynawskich kierowców, którzy w najbliższym czasie mają szansę zaistnieć również na trasach rajdowych mistrzostw świata. Na liście startowej nie zabraknie najprawdopodobniej również bratanka słynnego Colina McRae – Maxa McRae, który zamierza iść w ślady słynnego wujka. Jedna z lekcji szutru czeka 18-latka właśnie w Mikołajkach. Do tego – najlepsi polscy zawodnicy, którzy zamierzają walczyć o najwyższe cele.

Rajd Polski po raz 53. jest częścią kalendarza FIA ERC

Tak imponującego stażu w tym cyklu nie ma żadna inna impreza. Do Mikołajek, gdzie tradycyjnie już zlokalizowano bazę rajdu i park serwisowy, uczestnicy mistrzostw Europy przyjadą po rywalizacji w dwóch pierwszych rundach sezonu – Rajdzie Serras de Fafe (Portugalia, 10-12 marca) i Rajdzie Wysp Kanaryjskich (Hiszpania, 4-6 maja).

fot. P. Getka

ORLEN 79. Rajd Polski będzie także drugą odsłoną rywalizacji w krajowym czempionacie.

Ubiegłoroczna edycja naszego rajdu spotkała się z bardzo dobrymi ocenami ze strony obserwatorów FIA i Promotora. To naturalnie zobowiązuje i jeszcze bardziej motywuje. Przygotowaliśmy zmienioną trasę, której odcinki specjalne liczą ponad 180 kilometrów. Nie brakuje wśród nich znanych z ubiegłych lat klasyków, ale na zawodników i kibiców czekają również nowości, szczególnie w ostatnim dniu zawodów. Tegoroczny sezon Rajdowych Mistrzostw Europy zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie, frekwencja i poziom rywalizacji podczas inauguracyjnej rundy mogły zadowolić wszystkich. To zapowiada bardzo dobrą obsadę ORLEN 79. Rajdu Polski, tym bardziej, że nie brakuje zawodników, dla których start w Mikołajkach będzie pierwszym w tym sezonie. Dodatkowego kolorytu rywalizacji doda z pewnością polska czołówka, dla której Rajd Polski jest rundą krajowego czempionatu, zatem kibice jak zawsze mogą liczyć na pasjonujące widowisko

– powiedział Krzysztof Maciejewski, dyrektor zawodów.

fot. P. Getka

Posłuchaj relacji Maćka Świniarskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Świniarski
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Działacze PiS o kryzysie energetycznym. „Rząd ochronił rodziny”

Rząd ochronił polskie rodziny przed kryzysem energetycznym spowodowanym wojną w Ukrainie. Takie było przesłanie konferencji prasowej działaczy PiS w Ełku. - Rząd wprowadził szereg dodatków osłonowych...

Zamknij
RadioOlsztynTV