Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Znaczne wsparcie rządu dla samorządów z okręgu ostródzkiego

Fot. Profil FB Zbigniewa Babalskiego

– W ciągu ostatnich 8 lat samorządy z okręgu wyborczego nr 85 otrzymały 2,5 mld złotych z funduszy rządowych – mówił w czasie konferencji prasowej w Ostródzie poseł PiS Zbigniew Babalski.

Były wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi przekonywał, że są to duże pieniądze jak na możliwości samorządów.

Ja myślę, że to dużo, bo jak rozmawiam z wójtami, burmistrzami, to niektórzy mają problemy, żeby znaleźć wkład własny, choć ten wkład w niektórych programach wynosił 2-3 procent. Oni zaczynają mieć zadyszkę, ale mówią: oby tak dalej, oby te pieniądze szły. Chyba to uderzenie, które były w ostatnich latach, jest teraz na miarę możliwości samorządów

– ocenił Zbigniew Babalski.

00:00 / 00:00

Wójt gminy Ostróda Bogusław Fijas, przyznał, że fundusze rządowe do gminy płyną szerokim strumieniem. I dzieje się tak, w jego ocenie, mimo że jest bezpartyjny.

To należy podkreślać. Czasem widzę, że moi koledzy troszeczkę się krygują. Ale faktycznie tak jest, tu nie ma nic do ukrycia. Nie może być tak, że ktoś, kto należy do partii, w jakiś sposób będzie premiowany. Zresztą moje zdanie jest takie, że my, na tych najniższych stopniach, w ogóle nie powinniśmy należeć do żadnej partii.

00:00 / 00:00

– W ostatnich latach samorządy z okręgu nr 85 korzystały z aż 12 rządowych programów społeczno-inwestycyjnych – podkreśliła senator PiS Bogusława Orzechowska. Parlamentarzystka dodała, że samorządy chętnie sięgają po rządowe wsparcie.

Myślę, że to finansowanie wypadło bardzo dobrze. Często się zdarzało, że pieniądze rządowe były równe, albo przekraczały dochody gminy. A to, co było ważne, dofinansowane zostały wszystkie gminy, które tego chciały.

00:00 / 00:00

Komisaryczny wójt gminy Kurzętnik Piotr Piątek dodał, że gmina nie ma problemów z absorpcją funduszy rządowych przeznaczonych na inwestycje.

Sytuacja finansowa jest stabilna i możemy sobie pozwolić na te wszystkie inwestycje. Nie ukrywam, że największą pomocą jest dla nas ten fundusz Polski Ład. Bo przy inwestycjach ok. 3-milionowych, dofinansowanie w wysokości 92-93 procent, to niesamowity zastrzyk dla finansów samorządów.

00:00 / 00:00

– To są gigantyczne pieniądze – stwierdził poseł PiS Robert Gontarz.

Grzegorz Kierozalski radny PiS sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, dyrektor ośrodka terenowego KOWR w Olsztynie zauważył, że samorządowcy są zadowoleni z poziomu rządowego dofinansowania inwestycji.

Nie spotkałem wójta, niezależnie z jakiej by on nie był opcji politycznej, który by nie zauważył zmian. Nie wszystkim idzie łatwo pochwalić rząd Prawa i Sprawiedliwości. Ale nikt nie kwestionuje zmian, które się dokonują. To są zmiany kardynalne, które zmieniają życie mieszkańców powiatów ostródzkiego, iławskiego, działdowskiego i nowomiejskiego.

00:00 / 00:00

W konferencji zatytułowanej „Polska jest jedna. Inwestycje lokalne” obok parlamentarzystów PiS z okręgu ostródzkiego wzięli udział także samorządowcy powiatów: ostródzkiego, iławskiego, działdowskiego oraz nowomiejskiego.

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: K. Ośko

Więcej w PiS, Ostróda, Bogusław Fijas, konferencja
W Ostródzie znaleziono zwęglone ludzkie ciało

W Ostródzie po pożarze wiaty śmietnikowej strażacy znaleźli zwęglone ciało człowieka. Ogień pojawił się nad ranem około godziny 4.30. Po jego ugaszeniu okazało się, że w...

Zamknij
RadioOlsztynTV