Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmieniający się Trękus

Trękus to mała miejscowość z długą historią. Pierwsi osadnicy pojawiali się na południowym brzegu jez. Linowskiego w połowie XIV wieku.

Wtedy były to tereny puszczańskie, a ich właścicielem byli Prusowie: czterej bracia, którzy wsławili się w walkach z Litwinami. Na terenie swych posiadłości założyli kilka wsi – Trękusek, Kaborno i Wyrandy i Trękus, którego nazwa do 45 roku brzmiała Gross Trinkhaus.

W latach 40. ub. wieku w Trękusie żyło ponad 270 osób, a największe gospodarstwo chłopskie liczyło 93 ha. Wojna zakończyła ten rozdział historii i rozpoczęła nowy, a właściwie nowe rozdziały i każdy z nich miał swoich bohaterów. W skromnej historii Trękusa widać jak w soczewce zmiany, jakie były udziałem kolejnych pokoleń mieszkańców – najpierw jeszcze Warmiaków, potem osadników z Wileńszczyzny, dziś „miastowych”, nie tylko z pobliskiego Olsztyna.

Zmieniający się Trękus od 45 lat obserwuje z czułością Pani Jadwiga Rakowska. Jej historia jest jedną z wielu, dawne historie przeplatają się z tymi niedawanymi, i choć są one jedynie drobnym wycinkiem, fragmentem całości, to dla Pani Jadwigi są całym życiem.

Posłuchaj reportażu Alicji Kulik

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Kulik
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Małe Ojczyzny
Muzeum w wieży kościoła ewangelickiego w Kobułtach. Posłuchaj „Małych Ojczyzn”

W audycji Małe Ojczyzny o kościele ewangelicko-augsburskim w Kobułtach w gminie Biskupiec. Świątynia od lat 80. XX wieku niszczeje. Dziś w najlepszym stanie jest wieża, w której...

Zamknij
RadioOlsztynTV