Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmiany organizacji ruchu i komunikacji miejskiej przy olsztyńskich cmentarzach

Na cmentarze najlepiej dojechać komunikacją miejską. Fot. BSC

Od środy (31 października) od godziny 23:30 do piątku, 2 listopada, do około godz. 4:00 zmieniona będzie organizacja ruchu przy olsztyńskich cmentarzach.

Cmentarz przy ul. Wadąskiej (w Dywitach)

Kierowcy jadący w kierunku największej olsztyńskiej nekropolii muszą pamiętać, że w nocy ze środy na czwartek (z 31 października na 1 listopada) ulica Wadąska – od skrzyżowania z aleją Wojska Polskiego do Kieźlin – stanie się drogą jednokierunkową. Tylko od strony al. Wojska Polskiego będzie można dojechać własnym autem aż pod cmentarz. Od strony ul. Jagiellońskiej dojazd będzie możliwy tylko do Kieźlin (do głównej bramy cmentarza od tej strony będzie można dotrzeć wyłącznie środkami komunikacji miejskiej).

Na całej ul. Wadąskiej w ruchu dwukierunkowym będą poruszały się wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej, taxi oraz rowery.

W dniu Wszystkich Świętych policjanci kierujący ruchem po południu przywrócą dwukierunkowość na całej ulicy Wadąskiej. Będzie to zależało od natężenia ruchu w okolicach cmentarza i na drogach dojazdowych.

Schemat organizacji ruchu dostępny tutaj.

Cmentarz przy ul. Poprzecznej

Do cmentarza przy ulicy Poprzecznej będzie można dojechać ulicą Zientary-Malewskiej i od ulicy Borowej. Ulica Poprzeczna od wyjazdu ze sklepu „Biedronka” do skrzyżowania z ul. Jagiellońską będzie drogą jednokierunkową (możliwość przejazdu wyłącznie w kierunku do Jagiellońskiej). Ulice Cicha i Abramowskiego będą wyłączone z ruchu. Poruszać się po nich będą mogły jedynie osoby mieszkające przy tej okolicy, autobusy komunikacji miejskiej, taksówki i służby miejskie. Ulica A. Erdmanowej – jak co roku – będzie udostępniona wyłącznie pieszym. Tam też będą ustawione stoiska ze zniczami i kwiatami. Inny dojazd do cmentarza będzie możliwy od strony północnej od ul. Borowej.

Najsprawniej i najwygodniej będzie dojechać do cmentarzy autobusem. Osoby, które zdecydują się na podróż własnym samochodem prosimy o zachowanie szczególnej ostrożność ze względu na dużo większy niż zwykle ruch pieszych, ale też samochodowy. Apelujemy o stosowanie się do zmienionego oznakowania oraz wykonywanie poleceń policjantów kierujących ruchem.

Schemat organizacji ruchu dostępny tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące komunikacji miejskiej

O organizacji ruchu podczas Wszystkich Świętych mówił także w Bliższych Spotkaniach Paweł Palczewski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

A. Lipczyńska: Zacznijmy od cmentarza przy ulicy Poprzecznej. Jakie tutaj będą wprowadzone zmiany, z czym powinni liczyć się kierowcy?

P. Palczewski: Należy się liczyć z tym, że przy cmentarzu od strony ulicy Poprzecznej nastąpi zmiana organizacji ruchu. Istotne jest to, że ulicą Borową będzie można jeździć w dwóch kierunkach (do tej pory była jednokierunkowa). Ulica Poprzeczna od wysokości Biedronki do skrzyżowania z ulicą Jagiellońską będzie jednokierunkowa. Z kolei ulica Cicha będzie zamknięta dla ruchu pojazdów prywatnych.

A. Lipczyńska: Ważne jest to, by uważnie te informacje przeczytać i nie jeździć na pamięć tak, jak jeździliśmy rok temu?

P. Palczewski: Tak, zgadza się. Mamy kilka istotnych zmian. Ulica Zientary – Malewskiej będzie dwukierunkowa. Nie trzeba będzie stać w korku na ulicy Poprzecznej, chcąc wjechać Jagiellońską. Będziemy płynnie poruszać się ulicą Zientary – Malewskiej w dwóch kierunkach: do Tracka i z Tracka.

A. Lipczyńska: A czy będą jakieś dodatkowe parkingi?

P. Palczewski: Niestety ZDZiT nie organizuje dodatkowych parkingów. Postoje możliwe będą tylko w miejscach do tego przewidzianych.

A. Lipczyńska: A jaka będzie sytuacja przy ulicy Wadąskiej – mówimy o cmentarzu w Dywitach?

P. Palczewski: Tam, jeśli chodzi o parkingi, to mamy przy bramie wschodniej tzw. parking, a przy Mebelplaście – parking duży. Tam będzie można zostawić swoje pojazdy. Jeśli chodzi o organizację ruchu, to od Alei Wojska Polskiego w stronę Kieźlin obowiązuje ruch jednokierunkowy.

A. Lipczyńska: Zachęcamy Państwa, by przesiąść się z samochodu do autobusu. Jak dużo autobusów jutro wyjedzie na ulice Olsztyna?

P. Palczewski: Jutro na ulice Olsztyna wyjedzie 120 autobusów jadących w kierunku cmentarza i z cmentarza. Na cmentarz przy ulicy Poprzecznej będzie pięćset kursów, z kolei na cmentarz w Dywitach – trzysta. Średnio co 2 -3 minuty możemy liczyć na autobus. Praktycznie z każdego miejsca w Olsztynie łącznie z ulicą Bartąską przy Bartągu będzie można dojechać na cmentarz.

A. Lipczyńska: Czy niektóre przystanki będą przesunięte ze względu na organizację ruchu?

P. Palczewski: Jeden przystanek w obrębie cmentarza przy ulicy Poprzecznej. Dotychczasowa lokalizacja – Jagiellońska przy ul. Wrocławskiej będzie przesunięta przed skrzyżowanie Jagiellońska – Poprzeczna. Wszystko po to, aby samochody wyjeżdżające z Poprzecznej w Jagiellońską mogły płynnie włączać się do ruchu.

Posłuchaj rozmowy z Pawłem Palczewskim

 

Źródło: ZDZiT Olsztyn
Redakcja: A. Dybcio za D. Ducharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cmentarz, komunikacja miejska, zmiany, Wszystkich Świętych
Więcej patroli i policyjnych kontroli. Rusza policyjna akcja Znicz

Dziś na drogach rozpoczyna się policyjna akcja Znicz. Funkcjonariusze będą pełnili służbę na drogach dojazdowych do nekropolii, zarówno w oznakowanych, jak i nieoznakowanych pojazdach. Będą też...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV